Rozwój kompetencji uczniów z Giżycka

 

W okresie od 31.11.2021 do 29.05.2023 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku będzie realizowany w ramach programu Erasmus+ projekt pt. "Rozwój kompetencji uczniów z Giżycka", współfinansowany przez Unię Europejską.
Partnerami w projekcie są dwie szkoły greckie - Mpakogianni Private school w Larisa oraz PLATON M.E.P.E. School w Katerini.

W projekcie uczestniczy trzydziestu uczniów klas pierwszych, drugich oraz trzecich ponadpodstawowcyh oraz sześciu nauczycieli liceum


Celem projektu jest:
1. Rozwijanie talentów uczniowskich.
2. Wspieranie uczniów ze słabszymi wynikami edukacyjnymi poprzez działania włączające.
3. Wzmacnianie poczucia własnej wartości, traktowanie hobby jako zasób.
4. Rozwój kompetencji językowych, multijęzyczności wśród uczniów i nauczycieli.
5. Bezpieczeństwo i kultura w sieci.

 

Erasmus+ na Riwierze Olimpijskiej w Grecji!

 
II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku realizuje kolejny projekt Erasmus+ tym razem ze szkołami partnerskimi z Grecji: Mpakogianni private school – Larysa i PLATON M.E.P.E. School Katerini położonymi na Riwierze Olimpijskiej w Grecji.
Za cel stawiamy sobie rozwój kompetencji językowych oraz multijęzyczności wśród uczniów i nauczycieli. Pobyt za granicą w sposób naturalny wymusi posługiwanie się językiem angielskim w komunikacji w różnych sytuacjach i na różnorodne tematy, a także pozwoli poznać podstawowe zwroty greckie i kulturę tego kraju.
Głównym założeniem projektu jest wspieranie uczniów ze słabszymi wynikami edukacyjnymi poprzez działania włączające. Stworzenie realnej szansy wyjazdu przyczyni się do wzrostu poczucia własnej wartości i pewności siebie, aby młodzi ludzie, szczególnie nieosiągający bardzo dobrych wyników w nauce, mieli szansę zaprezentowania swoich talentów przed rówieśnikami z innych krajów. Uczniowie będą mogli wspierać się wzajemnie w procesie uczenia i kształtować odpowiedzialność za jego przebieg. Praca w międzynarodowej grupie rówieśniczej będzie dodatkowym czynnikiem motywującym.
Podczas mobilności uczniowie przeanalizują swoje hobby pod kątem kształtowanych umiejętności, a rozwijane kompetencje będą zebrane w postaci portfolio umiejętności potrzebnych w przyszłym życiu szkolnym i zawodowym.
Wstępne działania zostały już zrealizowane. Zaczęliśmy od akcji informacyjno-promocyjnej na stronie szkoły, na szkolnym FB podczas lekcji i godzin wychowawczych. Przeprowadziliśmy rekrutację i wytypowaliśmy grupę 30 uczniów i 4 nauczycieli, którzy wezmą udział w mobilności. Obecnie prowadzimy działania przygotowujące uczniów oraz opiekunów na kilku płaszczyznach: pedagogicznej, kulturowej oraz językowej.
Na 16 maja zaplanowana została wizyta przygotowawcza, podczas której opiekunowie podpiszą umowy dwustronne określające warunki współpracy i poznają warunki pobytu w Grecji. Uczniowie natomiast z niecierpliwością czekają na dzień 22 maja, kiedy to wyruszą na Riwierę Olimpijską, aby podczas 12 dni pobytu zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności oraz doskonalić znajomość języka, poznać nowych przyjaciół i przeżyć cudowną przygodę.
Projekt „Rozwój kompetencji uczniów z Giżycka” dofinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+ Edukacja szkolna.

 

Przygotowania do mobilności w Grecji 🇬🇷

 

Wizyta przygotowawcza 🇬🇷

 

W dniach od 16 do 20 maja 2022 r. odbyła się wizyta przygotowawcza nauczycieli z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku do szkół partnerskich na Riwierze Olimpijskiej w Grecji.
Nauczyciele odwiedzili dwie instytucje celem podpisania umów dwustronnych określających warunki współpracy w ramach projektu Erasmus+ „Rozwój kompetencji uczniów z Giżycka” na rzecz mobilności uczniów i kadry w edukacji szkolnej dofinansowanego z Unii Europejskiej.
Celem projektu jest rozwój talentów uczniowskich, wspieranie uczniów ze słabszymi wynikami poprzez wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwijanie kompetencji językowych i multijęzyczności oraz działania mające na celu podnoszenie bezpieczeństwa i kultury w sieci.
Chcemy w jak najpełniejszy sposób wykorzystywać nowe technologie i multimedia w szkole, działamy na rzecz rozwoju umiejętności informacyjno-komunikacyjnych wśród uczniów a także podniesienia poziomu świadomości na temat potencjalnych zagrożeń jakie niesie ze sobą Internet. Podczas trzydniowej wizyty poznaliśmy kadrę szkół greckich oraz bogate zaplecze technologiczne szkół, które przyczynią się do wypracowania rezultatów projektu przez naszych uczniów w towarzystwie ich rówieśników greckich. Standard i wyposażenie instytucji pozwolą na realizację działań na wysokim poziomie, a rozwój kompetencji językowych i informatycznych stworzy uczniom możliwość „otwarcia na świat”.
Jesteśmy bardzo pozytywnie zmotywowani do pracy i chcemy przyjrzeć się doświadczeniu szkół partnerskich, aby podnieść jakość i atrakcyjność nauczania poprzez działania włączające w życie Europy oraz zadbać o rozwój edukacyjny i kulturowy na europejskim poziomie.

 

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego

im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku

z wizytą na Riwierze Olimpijskiej  🇬🇷

 

Καλημέρα 🇬🇷


„Świat się zmienia, a my musimy się przystosowywać, dlatego najważniejsza jest nauka języka angielskiego i zdobycie umiejętności komputerowych”.
Tymi słowami przywitał uczniów II LO Christos, nauczyciel informatyki greckiej szkoły PLATON M.E.P.E. w Katerini. Przez dwa tygodnie, od 22 maja do 4 czerwca 2022 r., młodzież przebywała w Grecji w ramach projektu Erasmus+ „Rozwój kompetencji uczniów z Giżycka” finansowanym z funduszy Unii Europejskiej. Mobilność była jednym z działań projektu zaplanowanych na lata 2021-2023.

Głównym celem mobilności był rozwój kompetencji językowych uczniów i nauczycieli oraz wzrost świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i kultury w sieci. Umożliwił to udział w zajęciach goszczących szkół Mpakogianni private school – Larysa i PLATON M.E.P.E. School Katerini. Pobyt w szkole był niepowtarzalną okazją do rozmowy i dyskusji oraz integracji z rówieśnikami z greckiej szkoły.


Podczas zajęć językiem komunikacji był język angielski, co umożliwiło poszerzenie słownictwa, w tym w zakresie informatyczno-technologicznym. Uczniowie mieli także okazję poznania alfabetu greckiego oraz podstawowych zwrotów w tym języku. Na zajęciach z TIK poznali aplikacje służące do budowania stron www oraz tworzenia bloga. Brali również czynny udział w dyskusji dotyczącej zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Na zajęciach w specjalistycznej sali informatycznej uczniowie utworzyli logo projektu, broszurę na temat bezpieczeństwa w sieci i netykiety oraz opracowali materiały do filmu dokumentującego działania projektowe.


Dzięki temu polska młodzież miała okazję poznać w praktyce grecki system edukacji, a także zaprezentować nasz rodzimy. Grecka młodzież była zainteresowana poznaniem szkoły z innego kraju, a w trakcie prezentowania naszej szkoły szczególne zainteresowanie Greków wzbudziła tradycja otrzęsin. Ponadto na zajęciach z samoobrony z instruktorem sztuk walki młodzież miała okazję poznania genezy różnych stylów walki, nabycia praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie zachowania się i postępowania w sytuacji zagrożenia. Poznała techniki, dzięki którym nie pozostanie bezradna w razie niebezpieczeństwa. Podczas zajęć z tańca tradycyjnego miała także okazję nauki Sirtaki, czyli popularnego tańca Zorby.

Uczniowie mieli również niepowtarzalną okazję poznać goszczący ich region – Macedonię Środkową. Zwiedzili historyczne Saloniki oraz Litochoro, gdzie mogli z bliska podziwiać Masyw Olimpu oraz wąwóz rzeki Enipeas znajdujący się na terenie Parku Narodowego Olimpu. Zachwyt młodzieży wzbudził Stary Panteleimon, niewielka górska miejscowość z kamienną zabudową oraz wspaniałym widokiem na Zatokę Termajską. Na długo zapamiętają wycieczkę na Meteory, gdzie oprócz wspaniałych widoków mogli podziwiać budowle sakralne – przepiękne wnętrza świątyni w klasztorze Św. Mikołaja Odpoczywającego. Przeżyli również przygodę morską – rejs na znaną z filmu MammaMia! wyspę Skiatos. Mieli okazję pospacerować wąskimi uliczkami miasteczka oraz odwiedzić miejsca w których kręcony był film. Na sąsiedniej wyspie Skopelos, na przepięknej plaży, z mieniącym się złotym piaskiem, zażywali kąpieli słonecznych oraz morskich. Nie zabrakło emocji gdy ku radości młodzieży pojawiły się delfiny, które towarzyszyły im w drodze powrotnej. Zwiedzanie często wiązało się z doskonaleniem różnych umiejętności uczniów, między innymi w Leptokarii młodzież wzięła udział w grze miejskiej.
Uczniowie poznali także „smaki Grecji”. Na lokalnym targu mogli zakupić miejscowe przysmaki: oliwki, miody, chałwę, owoce morza, zioła i przyprawy. Podczas zwiedzania wytwórni fety oraz wytłaczarni oliwy z oliwek poznali techniki produkcji oraz mogli zaopatrzyć się w produkty bezpośrednio u lokalnych producentów.

Czas pobytu na Riwierze Olimpijskiej minął bardzo szybko. Zostały niezapomnianie wrażenia, które będą długo wspominać i zachęcać kolegów do udziału w podobnych projektach.

Udział w projekcie Erasmus+ „Rozwój kompetencji uczniów z Giżycka” finansowany był z funduszy Unii Europejskiej zaplanowany na lata 2021-2023.

Szkolnym koordynatorem projektu jest p. Małgorzata Szpakowska. 


Καληνυχτα 🇬🇷

tekst: uczestnicy projektu

 

Europejskie działania u Gizewiusza


Dnia 13 października 2022r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku świętowali Dni Erasmusa. #ErasmusDays to inicjatywa mająca na celu upowszechnianie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Z tej okazji pod kierunkiem koordynatora projektu Pani Małgorzaty Szpakowskiej przygotowaliśmy multimedialną prezentację i quiz na temat efektów działań szkolnej grupy projektowej uczniów i nauczycieli z Gizewiusza.
Była to doskonała okazja dla uczestników projektu „Rozwój kompetencji uczniów z Giżycka” do przedstawienia obszarów ich aktywności w ramach mobilności do Grecji z maja tego roku, a także zatańczenia tradycyjnego greckiego tańca - zorby. „Mamy nadzieję, że zaraziliśmy społeczność szkolną naszą inicjatywą, która pokazuje jak szerokie są możliwości edukacyjne w obecnym świecie”.
Na koniec, wszyscy, którzy brali udział w projekcie otrzymali certyfikaty, które dokumentują ich udział w projekcie.
Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z programu Erasmus+ Edukacja szkolna. 

tekst: koordynator projektu