Angielski aktywnie

21. 09. 18
Zredagowane przez: Alicja Złotorzyńska
Odsłony: 6773

 

🇮🇪🍀 Happy St. Patrick's Day 🍀🇮🇪

Stacje dydaktyczne to świetna metoda aktywizująca do nauki języka obcego. W klasie dwujęzycznej 2d posłużyła dziś do przeprowadzenia zajęć związanych z obchodami irlandzkiego święta narodowego i religijnego St. Patrick's Day 🇮🇪🍀. Pod "przykrywką" zabawy, uczniowie powtórzyli żmudne konstrukcje gramatyczne 🙊🙈, ćwiczyli słowotwórstwo (typowe zadanie maturalne 🤫), poznali i utrwalili słownictwo związane z tradycjami i zwyczajami  irlandzkimi, zapoznali się z faktami i ciekawostkami kulturowymi Irlandii. Na koniec mieli okazję sprawdzić nowo zdobytą wiedzę za pomocą quizu na platformie Kahoot 💪 Lá fhéile Pádraig sona duit !🤩 🇮🇪

Aneta Łatacz

 

Dzień Niedźwiedzia Polarnego w klasach dwujęzycznych 2d i 3d 🤍 

 

Inicjatywą tego wydarzenia jest podnoszenie świadomości na temat globalnego ocieplenia i jak ono wpływa na naturalne środowisko tego już zagrożonego wyginięciem gatunku. Uczniowie zapoznali się zarówno z kluczowymi informacjami jak i ciekawostkami na temat największego lądowego drapieżnika na lekcjach geografii. Następnie, na zajęciach języka angielskiego ćwiczyli i utrwalali słownictwo poprzez pracę z tekstem oraz ćwiczeniami leksykalnymi. Nie zabrakło oczywiście sprawdzenia wiedzy poprzez zdrową rywalizację za pomocą quizu na platformie Kahoot. Gratulujemy zwycięzcom i już chyba wszyscy będziemy pamiętali, iż ten uroczy z wyglądu biały miś nie jest wcale biały, or is it??🤔🧐 Go bears! 🐻‍❄️ 🐾

Aneta Łatacz

 

THE PRESIDENTIAL SYSTEM OF THE US GOVERNMENT

On January 16, students of bilingual, media and business classes took part in the webinar THE PRESIDENTIAL SYSTEM OF THE US GOVERNMENT conducted in English by PhD Jan Misiuna (lecturer at the Department of Political Studies of the Economic and Social College of the Warsaw School of Economics).
Students had the opportunity to learn who the famous Founding Fathers of the USA were, excellently educated in the field of politics, history, law and aware of the world around them: George Washington, Thomas Jefferson, John Adams, Benjamin Franklin, Alexander Hamilton, John Jay and James Madison. Which of them, for their outstanding political achievements, found their place of honor on a famous Mount Rushmore.
You know it's thanks to T.D. Rosevelt, to this day, the United States, with its large fleet (including 11 aircraft carriers), dominates the seas and oceans. It was this president who reformed the functioning of the United States government too.
And the history of the creation of 13 colonies on the New Continent was not easy. In addition to the colonies belonging to the Netherlands, Great Britain, France and Russia, the situation of the Americans, in which the land was heavily exploited for gold mining, led to large financial debts. And what's next…?
During the lecture, the meanders of conducting presidential elections in the USA also became familiar. Their exorbitant costs, millions of dollars, the path to the career of becoming 'Mr President' (he must be a native US citizen and over 35 years old) and the current separation of powers and the shape of the constitution constituting the basis of the legal system and political system of the country . Moreover, the United States Constitution of 1787-89 is considered the first post-Enlightenment constitution in the world. Wow!
We can't wait for the next very interesting lectures!

Summary written by mgr Ewa Szmuc

 

National Sports
Because sport matters!

Klasa dwujęzyczna 2d po raz kolejny przystąpiła do publicznych prezentacji na lekcjach języka angielskiego. Wykorzystując metodę CLIL uczniowie przedstawili rzeczowe, a także interesujące informacje na temat sportów narodowych. Wszyscy wiemy jak ważne jest uprawianie sportu, natomiast wydarzenia sportowe są świetną okazją do nawiązania więzi, pogłębiania relacji czy budowania pozytywnych skojarzeń z aktywnością fizyczną. Poprzez starannie przygotowane prezentacje dowiedzieliśmy się, w którym państwie anglojęzycznym hokej 🏒 oraz lacrosse 🥍 odgrywają ważną rolę. Pojawiły się też bardziej egzotyczne dyscypliny, jak sumo czy intrygujące sepak takraw, gra wymagająca niesamowitej kondycji. Nie zabrakło klasycznej koszykówki🏀 oraz sportów, w których Polska zajmuje dominujące pozycje - uwielbiana przez wszystkich siatkówka 🏐 oraz skoki narciarskie.
Cieszymy się, że młodzież uprawia sport i potrafi opowiadać o nim z taką pasją, nierzadko z pozycji profesjonalnego zawodnika 🏅 Go sports! 💪

Aneta Łatacz

 

European Day of Languages

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Został ustanowiony już ponad 20 lat temu z inicjatywy Rady Europy w celu zachęcenia do nauki języków obcych oraz propagowania różnorodności językowej. Dlatego dziś uczniowie mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami poprzez udział w grach, quizach i zadaniach przeprowadzonych za pomocą stacji dydaktycznych oraz aplikacji i platform edukacyjnych. Przygotowali plakaty i nagrali krótkie filmiki z pozdrowieniami w różnych językach europejskich. Nie mogło też zabraknąć wspólnego odsłuchania i próby zaśpiewania tradycyjnej już piosenki z Krainy Lodu w wersji w 25 językach.

 

Our planet our future - Earth Day


Dzień Ziemi to świetna okazja, aby uświadomić sobie i innym, że zmiany klimatyczne dzieją się tu i teraz. A co można zrobić dla ziemi? Na to pytanie odpowiedzieli uczniowie klasy dwujęzycznej 1d, którzy na lekcji języka angielskiego przygotowali krótkie spoty promujące postawy ekologiczne. Cała lekcja została poprowadzona metodą CLIL, czyli nauczaniem treści przedmiotowych w obcym języku. Wyznaczone zadanie wymagało od uczniów użycia języka angielskiego ze szczególną uwagą na poprawną wymowę, wykorzystując przy tym wcześniej zdobytą wiedzę goegraficzną o zmianach klimatycznych.

Step out and take action! Together we can change the world and stop the climate change. All these everyday actions add up and make a difference. One of the easiest ways to start is using your social media to talk about the climate change and its consequencws to our planet. Are you gonna do something or nothing?

Anna Sławecka, 25.04.2023

 

What a masterpiece!


‌Dzisiaj w klasie 2d dwujęzycznej artystycznie 🤩 Zadaniem uczniów było wykonanie prostego rysunku, a następnie podanie interesujących argumentów, tak aby przekonać odbiorcę, iż jest to dzieło sztuki 🎨🖌️

Na zajęciach uczniowie ćwiczyli kompetencje językowe i komunikacyjne poprzez tworzenie wypowiedzi argumentacyjnej oraz utrwalili i poszerzyli słownictwo związane z kulturą i sztuką.

Aneta Łatacz, 24.04.2023

An apartment for rent

Klasa 2d przygotowała projekt "Mieszkanie do wynajęcia". Uczniowie mieli za zadanie nagrać film oraz stworzyć opis oferty mieszkaniowej po angielsku. W trakcie lekcji zapoznali się z profesjonalnym opisem przygotowanym przez agentów nieruchomości a następnie sami wzięli się do pracy. Wszystkie filmy wyszły profesjonalnie, przedstawiamy kilka ofert.
Agnieszka Żyworonek, 20.04.2023

 

 

Z wizytą na anglistyce UWM w Olsztynie

 

Piątek 13 kwietnia, klasa 2d spędziła w katedrze Filologii Angielskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olszynie 

Dzień rozpoczął się wykładem dr. Mateusza Bogdanowicza dla klas dwujęzycznych poświęconemu tematyce amerykańskich komiksów. Dr Bogdanowicz w bardzo interesujący sposób wprowadził nas w świat komiksów, które odegrały ważną rolę w amerykańskiej popkulturze i do dziś mają znaczący wpływ na wiele kulturowych aspektów nie tylko w USA ale też na całym świecie. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach literackich "Well - being and language learning" z dr Halszką Leleń, podczas których między innymi tworzyli happiness haiku, czyli krótkie wiersze składające się tylko z trzech wersów. Atmosfera uniwersytetu udzieliła się naszym uczniom i niektórzy już chcieliby rozpocząć rekrutację 

Dziękujemy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie za zaproszenie i mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy.

Aneta Łatacz, 13.04.2023

 

Happy Easter!

Lekcja wielkanocna w klasie 1d była nietypowa. Uczniowie zmierzyli się z origami! Każdy uczeń otrzymał instrukcję w języku angielskim jak złożyć papierowego zajączka wielkanocnego. To świetny sposób, aby rozwijać umiejętność czytania ze zrozumieniem. Happy Easter!

Anna Sławecka, 5.04.2023

 

World Water Day - Speaker's Corner for Water - Przyłącz się i Przyspiesz Zmiany!


Klasa dwujęzyczna Id wzięła udział w akcji poprzez przygotowanie wystąpień na temat znaczenia wody na naszej planecie. Dowiedzieliśmy się o dostępności wody i co stanowi dla niej zagrożenie. Dostaliśmy też wskazówki jak oszczędzać wodę. Nie zabrakło również tzw. fun facts, czyli ciekawostek nt. wody. Uczniowie wybrali różne formy przekazu, i tak mieliśmy szansę zobaczyć DemOlka podcast przeprowadzony przez Dominikę i Olę, News Bulletin Hani i Alicji oraz prezentację multimedialną How to Save Water Leona, Kuby oraz Konrada. Brawa dla wszystkich przemawiających!

Aneta Łatacz, 22.03.2023

 

Today's Weather Forecast 

Na lekcjach języka angielskiego w klasie dwujęzycznej Id doskonalimy słownictwo związane z prognozą pogody. Utrwalone słownictwo oraz zwroty zostaną zastosowane na lekcji geografii, która jest przedmiotem rozszerzanym w klasie dwujęzycznej. Ponadto uczniowie pracując w parach i grupach opracowali własne prognozy pogody, które zaprezentowali przed swoimi kolegami i koleżankami z klasy oraz nauczycielem geografii. Jest to doskonałe wykorzystanie metody CLIL w pracy z uczniami.

 Aneta Łatacz, 13.03.2023 

 

"Lil Wayne, Big Issues: Understanding and Translating Rap Lyrics"

Uczniowie klas dwujęzycznych wzięli udział w warsztatach języka angielskiego z wykładowcami UWM. Wykład "Lil Wayne, Big Issues: Understanding and Translating Rap Lyrics" przeprowadziła dr Anna Krawczyk – Łaskarzewska, która zapoznała nas z tajnikami przekładu melicznego. Melic Translation pozwala na wykonanie wokalne do melodii towarzyszącej oryginałowi w kulturze wyjściowej. Poznane techniki klasa Id wykorzystała już na kolejnych zajęciach języka angielskiego. Uczniowie tłumaczyli teksty znanych polskich piosenek na język angielski, starając się zachować wszelkie wskazówki, które  przekazała  im dr Krawczyk – Łaskarzewska. 

Aneta Łatacz, 13.01.2023

 

Music Awards

Klasa Id w ramach działań Innowacji przeprowadziła Pierwszą Galę rozdania Nagród Muzycznych II LO im. Gustawa Gizewiusza.

Grupa p. Anety Łatacz na zajęciach języka angielskiego stosując metodę CLIL wyłoniła nominowanych do Nagrody w czterech kategoriach: Best Solo Artist, Best Song, Best Group i Best Video.

Uczniowie argumentując swój wybór utrwalili i poszerzyli słownictwo związane z światem muzycznym oraz ćwiczyli kompetencje cyfrowe poprzez stworzenie ankiet w celu przeprowadzenia głosowania. Swój głos mogli oddać wszyscy uczniowie klasy Id.

Projekt zakończono oficjalnym rozdaniem nagród oraz wygłoszeniem Thank You Speech przez zwycięzców.

Let's rock it!

Aneta Łatacz, 18.11.2022

Sing along with me


Na lekcjach języka angielskiego w klasie dwujęzycznej łączymy przyjemne z pożytecznym. Tekst piosenki I am walkig away posłużył uczniom jako leksykalne i gramatyczne źródło do nauki oraz ćwiczenia umiejętności językowych. Uczniowie, słuchając utworu, uzupełnili luki tekstowe, po czym przeszli do interpretacji tekstu. Następnie, pracując w grupach, spróbowali swoich sił w tłumaczeniu. Ważnym elementem zadania było zachowanie klimatu i przesłania utworu. Powstały wspaniałe teksty muzyczne, a dziewczęta z Id podjęły się nawet zaśpiewania wersji polskiej oraz zadedykowały fragment utworu chłopcom z klasy 🙂 Ponadto klasa Id zakończyła zajęcia wspólnie śpiewając całą piosenkę w oryginalnej wersji.

Aneta Łatacz, 25.10.2022

 

Can I interview you?


Z kolejnym wyzwaniem uczniowie poradzili sobie, jak zawsze zresztą, po mistrzowsku. Tym razem musieli wcielić się w rolę dziennikarzy i reporterów telewizyjnych. Klasa Id odbyła zajęcia kulturowe na temat ważnych wydarzeń historycznych, takich jak słynny incydent bostoński, czyli Boston Tea Party, afera Watergate czy ataki na World Trade Centre. Następnie, podzieleni na pary, mieli za zadanie przygotowanie relacji dziennikarskich; i tak mieliśmy szansę usłyszeć o rezygnacji prezydenta Stanów Zjedoczonych R. Nixona, dowiedzieliśmy się kto – most likely… – stoi za zamachem na jednego z najbardziej uwielbianych prezydentów USA - J.F. Kennedy`ego oraz posłuchać dokładnej relacji z tragicznych wydarzeń w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Wszystkie przekazy były bardzo rzetelne a uczniowie popisali się wybitną znajomością języka angielskiego.
Natomiast klasa dwujęzyczna 2d podjęła wyzwanie przeprowadzenia wywiadu live. Uczniowie przygotowywując się do interview ćwiczyli jednocześnie konstrukcję gramatyczną – pytania pośrednie. Do studia zostali zaproszeni sportowcy, wybitne łyżwiarki i zdobywczyni wielu złotych medali mistrzostw krajowych i światowych oraz żołnierze, którzy bohatersko stają w obronie naszych granic. Nie zabrakło również sławnej celebrytki Neli, która podzieliła się z nami kilkoma sekretami z życia prywatnego oraz zdradziła jak radzi sobie z paparazzi. Hitem wydarzenia została konferencja prasowa z prezydentem Stanów Zjednoczonych, który musiał odpowiedzieć na kilka niewygodnych pytań dziennikarzy. Uczniowie dołożyli wszelkich starań, aby odgrywane role zaprezentowały się jak najbardziej realnie posługując się właściwymi środkami językowymi oraz stosując rekwizyty, odpowiedni ubiór i wprowadzając atmosferę profesjonalnego studia telewizyjnego. The news is sooo good, you can’t miss it!!

Aneta Łatacz, 07.10.2022

 

Welcome back everybody!


W klasach dwujęzycznych realizujemy działania Innowacji już od września. Uczniowie Id, klasy geograficzno - matematycznej, wykorzystując metodę CLIL zapoznali się z geograficzna mapą Stanów Zjednoczonych oraz podziałem terytorialnym. Pracując w grupach próbowali umiejscowić na mapie najważniejsze miejscowości oraz korzystając z techniki Burzy Mózgów przygotowali ciekawostki na temat znanych miast i charakterystycznych obiektów w USA. Okazało się, iż znajomość mapy Ameryki Północnej uczniowie mają opanowaną na wysokim poziomie, natomiast wiedzą na temat historycznych i kulturowych elementów, podzieliła się z klasą prowadząca zajęcia Pani Aneta Łatacz.

Aneta Łatacz, 08.09.2022

 

Water Challenge Update
 

Hi Everyone! Quick update - here are the winners of our Water Challenge Competition  "Groundwater - Making the Invisible Visible". Enjoy :) 

https://www.facebook.com/IILOGizewiusz/videos/396488282444818 

 

English Drama Classes

Koniec roku szkolnego klasa dwujęzyczna zakończyła warsztatami literackimi, które przeprowadziła Nataliia Bidasiuk, wykładowca Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego. Uczniowie, w języku angielskim, analizowali tekst dramatu Eugene Ionesco "The Bald Soprano". "Łysa Śpiewaczka" nazywana antysztuką zainspirowała rewolucję w technikach dramatycznych i przyczyniła się do otwarcia Teatru Absurdu. Jako że sztuka łamie wszelkie konwencje teatru klasycznego, uczniowie mieli okazję do analizy za pomocą mniej tradycyjnych narzędzi, takich jak strukturalizm czy model aktancjelowy.
"We enjoyed the class enormously and experienced that "university" feeling Ms Natalia brought with her. Now we know what it feels like to be a college student and we can't wait for that part of a journey in our lives. The class was fun, educational and very inspiring. We will definitely implement some of her ideas not only in school work, but also in real life. The conversation with our parents today for example, might look a bit different than usual ;)"

 Aneta Łatacz, 21.06.2022

 

Earth Day 2022 - „Global Village”


Godzina wychowawcza i zajęcia z języka angielskiego? Why not? We can do it! Z okazji Światowego Dnia Ziemi klasa dwujęzyczna dyskutowała na temat, dlaczego świat jest siatką wzajemnych zależności oraz jakie działania można podejmować, aby przyczynić się do zmian na lepsze. W końcu tegoroczne hasło Światowego Dnia Ziemi brzmi: INVEST IN OUR PLANET . Na lekcji, uczniowie oprócz zapoznania się z nowym słownictwa w j. angielskim, ćwiczyli również konstrukcję gramatyczną - drugi okres warunkowy. Uczniowie zapoznali się z pojęciem global village i dowiedzieli się dlaczego stosuje się takie pojęcie w stosunku do naszej planety. Następnie podawali przykłady globalnych problemów, z jakimi zmaga się świat. Uświadomili sobie, iż owe problemy, są m.in. wynikiem określonych działań człowieka, jak również fakt, że są sposoby, aby im zaradzić. Następnie zapoznali się z kampanią ONZ - 2030 Agenda, czyli zadaniami dla całej ludzkości, których wykonanie przysłuży się całemu światu. Na zajęciach nie zbrakło a bit of fun – nad jednym zadaniem, klasa pracowała w trzech grupach. Drużyny rywalizowały, która jako pierwsza, z rozsypanki zdań, ułoży wszystkie zdania poprawnie i w odpowiedniej kolejności - zaczynając od pytania "What would happen if we still....?" a kończąc na odpowiedzi: "We wouldn't spend so much money on healthcare". Dzięki temu zadaniu, uczniowie mieli okazję poznać konsekwencje wspólnych i indywidualnych działań. Congrats to the winning team :D

Aneta Łatacz, 22.04.2022

 

"Around the world in 80 minutes, czyli w 80 minut dookoła świata"

 

W kwietniu odbyły się warsztaty innowacyjne „Warsztaty kreatywności-moja przyszłość”. Jako klasa dwujęzyczna o rozszerzeniu matematyczno-geograficznym odbyliśmy zajęcia pod nazwą "Around the world in 80 minutes, czyli w 80 minut dookoła świata".
Głównym zadaniem było zaplanowanie trasy wycieczki z Giżycka do Bournemouth z wykorzystaniem aplikacji google maps. Klasa została podzielona na 5 grup, a każda grupa miała za zadanie opracować trasę podróży z wykorzystaniem innego środka transportu. I tak do wyboru był pociąg z Gdańska, samolot z Warszawy, czy podróż samochodem przez eurotunel czy z wykorzystaniem przeprawy promowej. Nie mniej największym wyzwaniem było wytyczenie trasy rowerowej z Francji. Oprócz wytyczenia trasy uczniowie mieli za zadanie zaznaczyć na mapie miejsca postojowe, przesiadki, stacje benzynowe, miejsca noclegowe, połączenia komunikacyjne oraz atrakcje, godne zwiedzenia. Zajęcia przeprowadziła p. Dorota Małek.
Na matematyce z kolei, uczniowie tworzyli kosztorys wycieczki z uwzględnieniem wyżywienia, zwiedzania atrakcji turystycznych, noclegu czy też specjalnych środków transportu (takich jak prom czy eurotunel). Należało wziąć pod uwagę specjalne zniżki, podsumować i podać koszt wycieczki na jedną osobę. Matematyczne zajęcia przeprowadziła p. Agnieszka Kurzynowska.
Natomiast na zajęciach z języka angielskiego sporządziliśmy podsumowanie wycieczki w języku angielskim oraz przedstawiliśmy scenki sytuacyjne (z podziałem na role), zainspirowane prawdziwymi problemami, z którymi podróżni mogą mieć do czynienia w trasie. Wcieliliśmy się w optymistycznych podróżnych, którzy niestety znaleźli się w „unexpected circumstances” :) . Utrudnienia w podrózy przygotowała nam p. Aneta Łatacz. Także musieliśmy poradzić sobie z brakiem rezerwacji w hotelu, odwołanym lotem czy też zagubionym bagażem na lotnisku. But of course we got out of the frenzy and had a wonderful time anyway :)
Here is a short summary of one of the trips. Happy reading :)
We're going on a trip to Bournemouth. We're starting in Giżycko and the first stop is in Bydgoszcz. It's supposed to be a 30 minute break for toilet and lunch. Next stop will be in Berlin and we will stay overnight in Novum Hotel Aldea and refuel our car. After that we will stop in Henrichenburg and in Eindhoven. Then we will go to Calais, which is a place where we are taking a ferry, but before that we will stay in Calais overnight.
We are taking a ferry from Calais to Dover and once we're in England, first we want to go to London. We'll visit Big Ben and London Eye, we will be staying in a Leonardo Royal London Tower Hotel. In the morning we will go to our destination which is Bournemouth and we will stay there for a week. It’s going to be a busy time. We are planning to visit Adventure Wonderland, Splashdown, Highcliffe Castle, Bournemouth Aviation Museum, Hollywood bowl, SeaWorld, Russell cotes Art Gallery & Museum. We will also play golf and go to the beach and see Old Harry Rocks.
And that's it :))))

Dorota Małek, Agnieszka Kurzynowska /PL/ Aneta Łatacz /ENG/, 12.04.2022

 

World Water Day

22 marca obchodzony jest na Światowy Dzień Wody i to właśnie z tej okazji w klasie I d odbyła się lekcja języka angielskiego, która dotyczyła ochrony wody. Na początku uczniowie raz z nauczycielem obejrzeli krótki filmik - Virtual Water, all you need to know, aby dowiedzieć się jaka jest różnica pomiędzy Virtual a Direct Water oraz co to jest Blue, Green a Grey Water. Następnie zdobytą wiedzę sprawdzili rozwiązując quiz na platformie Quizziz. Kolejnym punktem była dyskusja na temat - czy warto jest pić Tap Water, czyli wodę z kranu, jaki wpływ ma na środowisko woda w plastikowych butelkach, a jej zwieńczeniem obejrzenie filmu The story of bottled water with Annie Leonard. Jako pracę domową uczniowie otrzymali zadanie – udział w projekcie  Water Challenge, które polega na nagraniu w plenerze 30-60 sek. filmiku nt znaczenia wód gruntowych. Challenge związany jest z międzynarodową akcją oficjalnej strony worldwaterday.org, a przewodnie motto tego roku brzmi: Groundwater - Making the Invisible Visible.

Aneta Łatacz, 22.03.2022

 

 

Ancient Sites
Hello Everyone! Welcome back 

Klasa dwujęzyczna znowu w akcji. Tym razem uczniowie klasy Id zwiedzali starożytne miejsca Wielkiej Brytanii. Grupa Pani Anety przygotowała mistrzowskie prezentacje na temat tajemniczych miejsc, spowitych mitami i legendami. Wszystkie prezentacje zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie pod względem technicznym, a prezentowane treści były bardzo zajmujące. Dowiedzieliśmy się gdzie się znajduje i po co został zbudowany Mur Hadriana – Hadrian`s Wall, jak wysokie były pierwotne Megality ze Stenness- Stones of Stenness oraz jakie tajemnice skrywa Avebury – wieś w hrabstwie Wiltshire w Anglii. The best of the best mieli szansę zabłysnąć przed nową publicznością, czyli kolegami i koleżankami z klasy, z drugiej grupy. Dziewczyny zdały egzamin śpiewająco. Natomiast uczniowie Pani Kasi Huli mieli okazję wcielić się w rolę reportera i przeprowadzić wywiad ze starożytnym architektem jednej z najsłynniejszych budowli megalitycznych, Stonehenge. Wszyscy popisali się świetną znajomością języka angielskiego.
Thanks for reading, till next time! ;)

Aneta Łatacz, 28.02.2022

 

 

Love is all around us...

Lekcje online w lutym poświęciliśmy zagadnieniom kulturowym, do czego wykorzystaliśmy dwa ważne wydarzenia obchodzone w Stanach Zjednoczonych. Były to oczywiście Walentynki, gdzie stosując metodę nauczania CLIL przypomnieliśmy sobie genezę Walentynek oraz kim był Święty Walenty. Odbyliśmy dyskusję nt. najbardziej romantycznych prezentów i gestów walentynkowych oraz napisaliśmy scenariusz idealnej randki. Okazuje się, że w lutym nie tylko obchodzi się Dzień Zakochanych, ale również Love Your Pet Day – czyli Dzień Miłości do Zwierząt Domowych. Uczniowie z ochotą opowiadali o swoich zwierzakach, jak o nie dbają i dyskutowali dlaczego warto mieć taką domową przytulankę. Do poszerzenia słownictwa wykorzystaliśmy artykuł z czasopisma Zoom in on America, miesięcznika przygotowywanego przez Konsulat Generalny USA w Krakowie. Tekst został poświęcony zwierzętom, a w szczególności psom prezydentów Stanów Zjednoczonych. Ponieważ Amerykanie kładą duży nacisk na odpowiedni PR, również i prezydenckie pociechy zasłużyły na moment sławy w świetle reflektorów 

Aneta Łatacz, 17.02.2022

 

💞 Valentine's Day Everyone 💞

Dzisiaj w klasie dwujęzycznej Walentynki! 😍
Przypomnieliśmy sobie genezę Walentynek oraz kim był Święty Walenty. Odbyliśmy dyskusję nt. najbardziej romantycznych prezentów oraz gestów walentynkowych oraz napisaliśmy scenariusz idealnej randki 🙂
Happy Valentine's Day Everyone 💞

Aneta Łatacz, 14.02.2022

 

Noc Anglistów z Uniwersytetem Rzeszowskim

 W listopadzie odbyła się pierwsza edycja Nocy Anglistów - wieczór pełen wykładów i prezentacji przygotowanych przez ośrodki anglistyczne z całej Polski. Wzieliśmy udział w wydarzeniu pod opieką p. Anety Łatacz i p. Katarzyna Huli poprzez obejrzenie dwóch wykładów online w języku angielskim, zorganizowanych przez Instytut Neofilologii Uniwersytetu  Rzeszowskiego. Wykład “When he came over, she went under - how to make sense of phrasal verbs?” poprowadziła dr hab. Ewa Konieczna. Dowiedzieliśmy się jak skutecznie i szybko opanować  czasowniki frazowe poprzez stosowanie modelu gramatyki kognitywnej. Natomiast Cecilia Woloch, amerykańska poetka i pisarka, stypendystka Programu Fulbrighta (międzynarodowej wymiany naukowej i kulturowej) oraz wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim zabrała nas na wieczór poezji. Obejrzeliśmy warsztaty kreatywnego pisania pt. „Playing with words” i dowiedzieliśmy się jak pisać teksty, tworzyć historie czy rozwijać kreatywne pomysły.

Aneta Łatacz, 26.11.2021

 

Seans w kinie Nowa Fala

 

Wprowadzanie elementów wiedzy kulturowej krajów anglojęzycznych poprzez ciekawe wydarzenia kulturalne to także część działań innowacyjnych w klasie dwujęzycznej. Dnia 27 października uczestniczyliśmy w seansie filmowym w języku angielskim. W kinie Nowa Fala w Giżycku obejrzeliśmy film pt. "Diuna" na podstawie powieści science-fiction amerykańskiego autora Franka Herberta. Następnie w klasie zajmowaliśmy się fabułą powieści. Przy pomocy interaktywnego quizu sprawdziliśmy naszą wiedzą, odbyliśmy dyskusję na temat alternatywnego zakończenia oraz dalszych losów bohaterów. Na lekcji odbyły się również mini warsztaty tłumaczeń literackich. Zapoznaliśmy się z fragmentem powieści w oryginale, który później przekładaliśmy na język polski. Lekcje prowadziły p. Joanna Basiakowska oraz p. Aneta Łatacz.

Joanna Basiakowska, 27.10.2021

 

Lekcja języka angielskiego metodą CLIL

 

Metoda CLIL jest wykorzystywana w klasie dwujęzycznej podczas lekcji innowacyjnych przynajmniej raz w tygodniu. Dotyczy ona zintegrowanego nauczania języka opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z innych dziedzin przedmiotów i elementów językowych. Zajęcia o charakterze warsztatowym skoncentrowane są przede wszystkim na wykorzystaniu materiałów źródłowych z prawdziwego życia. Tak było i tym razem na lekcji angielskiego w grupie pani Joanny Basiakowskiej.

Wcieliliśmy się w drużyny tłumaczy, którzy otrzymali nieproste zadanie, nasz klient chciał kupić produkt elektroniczny, ale informacje na jego temat były tylko w języku angielskim. Instrukcje i opinie o produktach elektronicznych, zaczerpnięte z amerykańskiej strony Amazon próbowaliśmy przełożyć na język polski. W trakcie zajęć, pracując w grupach szukaliśmy polskich odpowiedników różnych angielskich nazw technicznych i informatycznych. Wykorzystaliśmy swoje umiejętności językowe zdobyte podczas lekcji angielskiego dotyczących sprzętów i technologii.

 Joanna Basiakowska, 17.10.2021

 

FLEX ESSAY COMPETITION

Uczniowie grupy pani Anety Łatacz, klasy dwujęzycznej, odbyli dyskusję na temat esejów napisanych przez ich kolegów i koleżanki z klasy. Druga grupa, pod czujnym okiem pani Joanny Basiakowskiej, miała za zadanie przedstawienie propozycji pracy konkursowej do programu wymiany amerykańskiej FLEX. Do wyboru były cztery tematy, z którymi uczniowie świetnie sobie poradzili, co potwierdzili ich koledzy. Dyskusja była bardzo ożywiona, przede wszystkim doceniona została kreatywność, jak również poprawność językowa. Ciężko było wyłonić zwycięzcę, jednak jednym głosem przewagi, najlepszym autorem eseju został Bartosz Romejko. Gratulujemy zwycięzcy oraz wszystkim uczestnikom.

Anata Łatacz, 6.10.2021

  

FESTIWAL NAUKI - wykład on-line na Uniwersytecie Warszawskim

 

Wrzesień zakończyliśmy festiwalem nauki. Wzięliśmy udział w wykładzie online organizowanym przez Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład pt. "Co język może nam powiedzieć o postrzeganiu czasu" poprowadził dr Maciej Rosiński- językoznawca. Podczas wykładu poznaliśmy metafory czasu wykorzystywane w różnych językach oraz inne perspektywy czasu pochodzące z różnych kultur świata. Dowiedzieliśmy się również, na czym polega praca naukowa językoznawcy. Wykład online obejrzeliśmy pod opieką nauczycielek języka angielskiego - p. Joanny Basiakowskiej i p. Anety Łatacz

Joanna Basiakowska, 30.09.2021

  

European Day Of Languages 2021 

 

 

Pierwsze ważne wydarzenie już za nami. Tym razem jako klasa dwujęzyczna wcieliliśmy się w rolę organizatorów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Przygotowaliśmy zagadki językowe, które rozwiązywali uczniowie naszej szkoły podczas tego święta. Zagadki opracowywaliśmy w formie interaktywnej oraz papierowej. Podczas tworzenia zadań mieliśmy możliwość ćwiczenia kompetencji kluczowych - pracy zespołowej oraz pracy z aplikacjami mobilnymi. Wspólnie z wychowawczynią przygotowaliśmy dekoracje, które tego dnia ozdobiły korytarze naszej szkoły.

Aneta Łatacz, 27.09.2021

 

Spotkanie z Alicją Łożyńską - uczestniczką programu FLEX

 

 

 

W klasie dwujęzycznej dzieje się od samego początku września! Rozpoczęliśmy działania innowacyjne pt. "Go for it".
Wrzesień poświęcamy na zapoznanie się z programem FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program, który dzięki wsparciu finansowemu Departamentu Stanu USA jest możliwością wyjazdu na roczny pobyt do liceum w Stanach Zjednoczonych.

9 września gościliśmy Alicję Łożyńską, uczestniczkę wymiany FLEX oraz absolwentkę naszej szkoły. Alicja opowiedziała o swojej przygodzie, a także udzieliła kilku porad dotyczących aplikowania do programu. Na lekcjach angielskiego pracowaliśmy w grupach, poznając poszczególne stany USA. W ten sposób wykorzystując metodę CLIL, zapoznaliśmy się ze słownictwem z obszarów geografii oraz historii. Zorganizowaliśmy również wewnętrzny konkurs na najlepszy esej z tematów z FLEXa.

Joanna Basiakowska, 09.09.2021