Angielski aktywnie

21. 09. 18
Zredagowane przez: Alicja Złotorzyńska
Odsłony: 3410

Spotkanie z Alicją Łożyńską - uczestniczką programu FLEX

 

 

W klasie dwujęzycznej dzieje się od samego początku września! Rozpoczęliśmy działania innowacyjne pt. "Go for it".
Wrzesień poświęcamy na zapoznanie się z programem FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program, który dzięki wsparciu finansowemu Departamentu Stanu USA jest możliwością wyjazdu na roczny pobyt do liceum w Stanach Zjednoczonych.

9 września gościliśmy Alicję Łożyńską, uczestniczkę wymiany FLEX oraz absolwentkę naszej szkoły. Alicja opowiedziała o swojej przygodzie, a także udzieliła kilku porad dotyczących aplikowania do programu. Na lekcjach angielskiego pracowaliśmy w grupach, poznając poszczególne stany USA. W ten sposób wykorzystując metodę CLIL, zapoznaliśmy się ze słownictwem z obszarów geografii oraz historii. Zorganizowaliśmy również wewnętrzny konkurs na najlepszy esej z tematów z FLEXa.

 

European Day Of Languages 2021 

 

 

Pierwsze ważne wydarzenie już za nami. Tym razem jako klasa dwujęzyczna wcieliliśmy się w rolę organizatorów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Przygotowaliśmy zagadki językowe, które rozwiązywali uczniowie naszej szkoły podczas tego święta. Zagadki opracowywaliśmy w formie interaktywnej oraz papierowej. Podczas tworzenia zadań mieliśmy możliwość ćwiczenia kompetencji kluczowych - pracy zespołowej oraz pracy z aplikacjami mobilnymi. Wspólnie z wychowawczynią przygotowaliśmy dekoracje, które tego dnia ozdobiły korytarze naszej szkoły.

 

FESTIWAL NAUKI - wykład on-line na Uniwersytecie Warszawskim

 

Wrzesień zakończyliśmy festiwalem nauki. Wzięliśmy udział w wykładzie online organizowanym przez Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład pt. "Co język może nam powiedzieć o postrzeganiu czasu" poprowadził dr Maciej Rosiński- językoznawca. Podczas wykładu poznaliśmy metafory czasu wykorzystywane w różnych językach oraz inne perspektywy czasu pochodzące z różnych kultur świata. Dowiedzieliśmy się również, na czym polega praca naukowa językoznawcy. Wykład online obejrzeliśmy pod opieką nauczycielek języka angielskiego - p. Joanny Basiakowskiej i p. Anety Łatacz

 

FLEX ESSAY COMPETITION

Uczniowie grupy pani Anety Łatacz, klasy dwujęzycznej, odbyli dyskusję na temat esejów napisanych przez ich kolegów i koleżanki z klasy. Druga grupa, pod czujnym okiem pani Joanny Basiakowskiej, miała za zadanie przedstawienie propozycji pracy konkursowej do programu wymiany amerykańskiej FLEX. Do wyboru były cztery tematy, z którymi uczniowie świetnie sobie poradzili, co potwierdzili ich koledzy. Dyskusja była bardzo ożywiona, przede wszystkim doceniona została kreatywność, jak również poprawność językowa. Ciężko było wyłonić zwycięzcę, jednak jednym głosem przewagi, najlepszym autorem eseju został Bartosz Romejko. Gratulujemy zwycięzcy oraz wszystkim uczestnikom.

  

Lekcja języka angielskiego metodą CLIL

 

Metoda CLIL jest wykorzystywana w klasie dwujęzycznej podczas lekcji innowacyjnych przynajmniej raz w tygodniu. Dotyczy ona zintegrowanego nauczania języka opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z innych dziedzin przedmiotów i elementów językowych. Zajęcia o charakterze warsztatowym skoncentrowane są przede wszystkim na wykorzystaniu materiałów źródłowych z prawdziwego życia. Tak było i tym razem na lekcji angielskiego w grupie pani Joanny Basiakowskiej.

Wcieliliśmy się w drużyny tłumaczy, którzy otrzymali nieproste zadanie, nasz klient chciał kupić produkt elektroniczny, ale informacje na jego temat były tylko w języku angielskim. Instrukcje i opinie o produktach elektronicznych, zaczerpnięte z amerykańskiej strony Amazon próbowaliśmy przełożyć na język polski. W trakcie zajęć, pracując w grupach szukaliśmy polskich odpowiedników różnych angielskich nazw technicznych i informatycznych. Wykorzystaliśmy swoje umiejętności językowe zdobyte podczas lekcji angielskiego dotyczących sprzętów i technologii.

 

 

Seans w kinie Nowa Fala

 

Wprowadzanie elementów wiedzy kulturowej krajów anglojęzycznych poprzez ciekawe wydarzenia kulturalne to także część działań innowacyjnych w klasie dwujęzycznej. Dnia 27 października uczestniczyliśmy w seansie filmowym w języku angielskim. W kinie Nowa Fala w Giżycku obejrzeliśmy film pt. "Diuna" na podstawie powieści science-fiction amerykańskiego autora Franka Herberta. Następnie w klasie zajmowaliśmy się fabułą powieści. Przy pomocy interaktywnego quizu sprawdziliśmy naszą wiedzą, odbyliśmy dyskusję na temat alternatywnego zakończenia oraz dalszych losów bohaterów. Na lekcji odbyły się również mini warsztaty tłumaczeń literackich. Zapoznaliśmy się z fragmentem powieści w oryginale, który później przekładaliśmy na język polski. Lekcje prowadziły p. Joanna Basiakowska oraz p. Aneta Łatacz.

 

Noc Anglistów z Uniwersytetem Rzeszowskim

 

 W listopadzie odbyła się pierwsza edycja Nocy Anglistów - wieczór pełen wykładów i prezentacji przygotowanych przez ośrodki anglistyczne z całej Polski. Wzieliśmy udział w wydarzeniu pod opieką p. Anety Łatacz i p. Katarzyna Huli poprzez obejrzenie dwóch wykładów online w języku angielskim, zorganizowanych przez Instytut Neofilologii Uniwersytetu  Rzeszowskiego. Wykład “When he came over, she went under - how to make sense of phrasal verbs?” poprowadziła dr hab. Ewa Konieczna. Dowiedzieliśmy się jak skutecznie i szybko opanować  czasowniki frazowe poprzez stosowanie modelu gramatyki kognitywnej. Natomiast Cecilia Woloch, amerykańska poetka i pisarka, stypendystka Programu Fulbrighta (międzynarodowej wymiany naukowej i kulturowej) oraz wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim zabrała nas na wieczór poezji. Obejrzeliśmy warsztaty kreatywnego pisania pt. „Playing with words” i dowiedzieliśmy się jak pisać teksty, tworzyć historie czy rozwijać kreatywne pomysły.

 

💞 Valentine's Day Everyone 💞

Dzisiaj w klasie dwujęzycznej Walentynki! 😍
Przypomnieliśmy sobie genezę Walentynek oraz kim był Święty Walenty. Odbyliśmy dyskusję nt. najbardziej romantycznych prezentów oraz gestów walentynkowych oraz napisaliśmy scenariusz idealnej randki 🙂
Happy Valentine's Day Everyone 💞


Love is all around us...

Lekcje online w lutym poświęciliśmy zagadnieniom kulturowym, do czego wykorzystaliśmy dwa ważne wydarzenia obchodzone w Stanach Zjednoczonych. Były to oczywiście Walentynki, gdzie stosując metodę nauczania CLIL przypomnieliśmy sobie genezę Walentynek oraz kim był Święty Walenty. Odbyliśmy dyskusję nt. najbardziej romantycznych prezentów i gestów walentynkowych oraz napisaliśmy scenariusz idealnej randki. Okazuje się, że w lutym nie tylko obchodzi się Dzień Zakochanych, ale również Love Your Pet Day – czyli Dzień Miłości do Zwierząt Domowych. Uczniowie z ochotą opowiadali o swoich zwierzakach, jak o nie dbają i dyskutowali dlaczego warto mieć taką domową przytulankę. Do poszerzenia słownictwa wykorzystaliśmy artykuł z czasopisma Zoom in on America, miesięcznika przygotowywanego przez Konsulat Generalny USA w Krakowie. Tekst został poświęcony zwierzętom, a w szczególności psom prezydentów Stanów Zjednoczonych. Ponieważ Amerykanie kładą duży nacisk na odpowiedni PR, również i prezydenckie pociechy zasłużyły na moment sławy w świetle reflektorów 

 

Ancient Sites
Hello Everyone! Welcome back 

Klasa dwujęzyczna znowu w akcji. Tym razem uczniowie klasy Id zwiedzali starożytne miejsca Wielkiej Brytanii. Grupa Pani Anety przygotowała mistrzowskie prezentacje na temat tajemniczych miejsc, spowitych mitami i legendami. Wszystkie prezentacje zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie pod względem technicznym, a prezentowane treści były bardzo zajmujące. Dowiedzieliśmy się gdzie się znajduje i po co został zbudowany Mur Hadriana – Hadrian`s Wall, jak wysokie były pierwotne Megality ze Stenness- Stones of Stenness oraz jakie tajemnice skrywa Avebury – wieś w hrabstwie Wiltshire w Anglii. The best of the best mieli szansę zabłysnąć przed nową publicznością, czyli kolegami i koleżankami z klasy, z drugiej grupy. Dziewczyny zdały egzamin śpiewająco. Natomiast uczniowie Pani Kasi Huli mieli okazję wcielić się w rolę reportera i przeprowadzić wywiad ze starożytnym architektem jednej z najsłynniejszych budowli megalitycznych, Stonehenge. Wszyscy popisali się świetną znajomością języka angielskiego.
Thanks for reading, till next time! ;)

 

 

World Water Day

22 marca obchodzony jest na Światowy Dzień Wody i to właśnie z tej okazji w klasie I d odbyła się lekcja języka angielskiego, która dotyczyła ochrony wody. Na początku uczniowie raz z nauczycielem obejrzeli krótki filmik - Virtual Water, all you need to know, aby dowiedzieć się jaka jest różnica pomiędzy Virtual a Direct Water oraz co to jest Blue, Green a Grey Water. Następnie zdobytą wiedzę sprawdzili rozwiązując quiz na platformie Quizziz. Kolejnym punktem była dyskusja na temat - czy warto jest pić Tap Water, czyli wodę z kranu, jaki wpływ ma na środowisko woda w plastikowych butelkach, a jej zwieńczeniem obejrzenie filmu The story of bottled water with Annie Leonard. Jako pracę domową uczniowie otrzymali zadanie – udział w projekcie  Water Challenge, które polega na nagraniu w plenerze 30-60 sek. filmiku nt znaczenia wód gruntowych. Challenge związany jest z międzynarodową akcją oficjalnej strony worldwaterday.org, a przewodnie motto tego roku brzmi: Groundwater - Making the Invisible Visible.

 

"Around the world in 80 minutes, czyli w 80 minut dookoła świata"

 

W kwietniu odbyły się warsztaty innowacyjne „Warsztaty kreatywności-moja przyszłość”. Jako klasa dwujęzyczna o rozszerzeniu matematyczno-geograficznym odbyliśmy zajęcia pod nazwą "Around the world in 80 minutes, czyli w 80 minut dookoła świata".
Głównym zadaniem było zaplanowanie trasy wycieczki z Giżycka do Bournemouth z wykorzystaniem aplikacji google maps. Klasa została podzielona na 5 grup, a każda grupa miała za zadanie opracować trasę podróży z wykorzystaniem innego środka transportu. I tak do wyboru był pociąg z Gdańska, samolot z Warszawy, czy podróż samochodem przez eurotunel czy z wykorzystaniem przeprawy promowej. Nie mniej największym wyzwaniem było wytyczenie trasy rowerowej z Francji. Oprócz wytyczenia trasy uczniowie mieli za zadanie zaznaczyć na mapie miejsca postojowe, przesiadki, stacje benzynowe, miejsca noclegowe, połączenia komunikacyjne oraz atrakcje, godne zwiedzenia. Zajęcia przeprowadziła p. Dorota Małek.
Na matematyce z kolei, uczniowie tworzyli kosztorys wycieczki z uwzględnieniem wyżywienia, zwiedzania atrakcji turystycznych, noclegu czy też specjalnych środków transportu (takich jak prom czy eurotunel). Należało wziąć pod uwagę specjalne zniżki, podsumować i podać koszt wycieczki na jedną osobę. Matematyczne zajęcia przeprowadziła p. Agnieszka Kurzynowska.
Natomiast na zajęciach z języka angielskiego sporządziliśmy podsumowanie wycieczki w języku angielskim oraz przedstawiliśmy scenki sytuacyjne (z podziałem na role), zainspirowane prawdziwymi problemami, z którymi podróżni mogą mieć do czynienia w trasie. Wcieliliśmy się w optymistycznych podróżnych, którzy niestety znaleźli się w „unexpected circumstances” :) . Utrudnienia w podrózy przygotowała nam p. Aneta Łatacz. Także musieliśmy poradzić sobie z brakiem rezerwacji w hotelu, odwołanym lotem czy też zagubionym bagażem na lotnisku. But of course we got out of the frenzy and had a wonderful time anyway :)
Here is a short summary of one of the trips. Happy reading :)
We're going on a trip to Bournemouth. We're starting in Giżycko and the first stop is in Bydgoszcz. It's supposed to be a 30 minute break for toilet and lunch. Next stop will be in Berlin and we will stay overnight in Novum Hotel Aldea and refuel our car. After that we will stop in Henrichenburg and in Eindhoven. Then we will go to Calais, which is a place where we are taking a ferry, but before that we will stay in Calais overnight.
We are taking a ferry from Calais to Dover and once we're in England, first we want to go to London. We'll visit Big Ben and London Eye, we will be staying in a Leonardo Royal London Tower Hotel. In the morning we will go to our destination which is Bournemouth and we will stay there for a week. It’s going to be a busy time. We are planning to visit Adventure Wonderland, Splashdown, Highcliffe Castle, Bournemouth Aviation Museum, Hollywood bowl, SeaWorld, Russell cotes Art Gallery & Museum. We will also play golf and go to the beach and see Old Harry Rocks.
And that's it :))))

Earth Day 2022 - „Global Village”


Godzina wychowawcza i zajęcia z języka angielskiego? Why not? We can do it! Z okazji Światowego Dnia Ziemi klasa dwujęzyczna dyskutowała na temat, dlaczego świat jest siatką wzajemnych zależności oraz jakie działania można podejmować, aby przyczynić się do zmian na lepsze. W końcu tegoroczne hasło Światowego Dnia Ziemi brzmi: INVEST IN OUR PLANET . Na lekcji, uczniowie oprócz zapoznania się z nowym słownictwa w j. angielskim, ćwiczyli również konstrukcję gramatyczną - drugi okres warunkowy. Uczniowie zapoznali się z pojęciem global village i dowiedzieli się dlaczego stosuje się takie pojęcie w stosunku do naszej planety. Następnie podawali przykłady globalnych problemów, z jakimi zmaga się świat. Uświadomili sobie, iż owe problemy, są m.in. wynikiem określonych działań człowieka, jak również fakt, że są sposoby, aby im zaradzić. Następnie zapoznali się z kampanią ONZ - 2030 Agenda, czyli zadaniami dla całej ludzkości, których wykonanie przysłuży się całemu światu. Na zajęciach nie zbrakło a bit of fun – nad jednym zadaniem, klasa pracowała w trzech grupach. Drużyny rywalizowały, która jako pierwsza, z rozsypanki zdań, ułoży wszystkie zdania poprawnie i w odpowiedniej kolejności - zaczynając od pytania "What would happen if we still....?" a kończąc na odpowiedzi: "We wouldn't spend so much money on healthcare". Dzięki temu zadaniu, uczniowie mieli okazję poznać konsekwencje wspólnych i indywidualnych działań. Congrats to the winning team :D

 

English Drama Classes

Koniec roku szkolnego klasa dwujęzyczna zakończyła warsztatami literackimi, które przeprowadziła Nataliia Bidasiuk, wykładowca Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego. Uczniowie, w języku angielskim, analizowali tekst dramatu Eugene Ionesco "The Bald Soprano". "Łysa Śpiewaczka" nazywana antysztuką zainspirowała rewolucję w technikach dramatycznych i przyczyniła się do otwarcia Teatru Absurdu. Jako że sztuka łamie wszelkie konwencje teatru klasycznego, uczniowie mieli okazję do analizy za pomocą mniej tradycyjnych narzędzi, takich jak strukturalizm czy model aktancjelowy.
"We enjoyed the class enormously and experienced that "university" feeling Ms Natalia brought with her. Now we know what it feels like to be a college student and we can't wait for that part of a journey in our lives. The class was fun, educational and very inspiring. We will definitely implement some of her ideas not only in school work, but also in real life. The conversation with our parents today for example, might look a bit different than usual ;)"

 

Water Challenge Update
 

Hi Everyone! Quick update - here are the winners of our Water Challenge Competition  "Groundwater - Making the Invisible Visible". Enjoy :) 

https://www.facebook.com/IILOGizewiusz/videos/396488282444818