Angielski aktywnie

21. 09. 18
Zredagowane przez: Alicja Złotorzyńska
Odsłony: 2044

Spotkanie z Alicją Łożyńską - uczestniczką programu FLEX

 

 

W klasie dwujęzycznej dzieje się od samego początku września! Rozpoczęliśmy działania innowacyjne pt. "Go for it".
Wrzesień poświęcamy na zapoznanie się z programem FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program, który dzięki wsparciu finansowemu Departamentu Stanu USA jest możliwością wyjazdu na roczny pobyt do liceum w Stanach Zjednoczonych.

9 września gościliśmy Alicję Łożyńską, uczestniczkę wymiany FLEX oraz absolwentkę naszej szkoły. Alicja opowiedziała o swojej przygodzie, a także udzieliła kilku porad dotyczących aplikowania do programu. Na lekcjach angielskiego pracowaliśmy w grupach, poznając poszczególne stany USA. W ten sposób wykorzystując metodę CLIL, zapoznaliśmy się ze słownictwem z obszarów geografii oraz historii. Zorganizowaliśmy również wewnętrzny konkurs na najlepszy esej z tematów z FLEXa.

 

European Day Of Languages 2021 

 

Pierwsze ważne wydarzenie już za nami. Tym razem jako klasa dwujęzyczna wcieliliśmy się w rolę organizatorów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Przygotowaliśmy zagadki językowe, które rozwiązywali uczniowie naszej szkoły podczas tego święta. Zagadki opracowawywaliśmy w formie interaktywnej oraz papierowej. Podczas tworzenia zadań mieliśmy możliwość ćwiczenia kompetencji kluczowych - pracy zespołowej oraz pracy z aplikacjami mobilnymi. Wspólnie z wychowawczynią przygotowaliśmy dekoracje, które tego dnia ozdobiły korytarze naszej szkoły.

 

FESTIWAL NAUKI - wykład on-line na Uniwersytecie Warszawskim

 

Wrzesień zakończyliśmy festiwalem nauki. Wzięliśmy udział w wykładzie online organizowanym przez Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład pt. "Co język może nam powiedzieć o postrzeganiu czasu" poprowadził dr Maciej Rosiński- językoznawca. Podczas wykładu poznaliśmy metafory czasu wykorzystywane w różnych językach oraz inne perspektywy czasu pochodzące z różnych kultur świata. Dowiedzieliśmy się również, na czym polega praca naukowa językoznawcy. Wykład online obejrzeliśmy pod opieką nauczycielek języka angielskiego - p. Joanny Basiakowskiej i p. Anety Łatacz

 

FLEX ESSAY COMPETITION

Uczniowie grupy pani Anety Łatacz, klasy dwujęzycznej, odbyli dyskusję na temat esejów napisanych przez ich kolegów i koleżanki z klasy. Druga grupa, pod czujnym okiem pani Joanny Basiakowskiej, miała za zadanie przedstawienie propozycji pracy konkursowej do programu wymiany amerykańskiej FLEX. Do wyboru były cztery tematy, z którymi uczniowie świetnie sobie poradzili, co potwierdzili ich koledzy. Dyskusja była bardzo ożywiona, przede wszystkim doceniona została kreatywność, jak również poprawność językowa. Ciężko było wyłonić zwycięzcę, jednak jednym głosem przewagi, najlepszym autorem eseju został Bartosz Romejko. Gratulujemy zwycięzcy oraz wszystkim uczestnikom.

 

Lekcja języka angielskiego metodą CLIL

Metoda CLIL jest wykorzystywana w klasie dwujęzycznej podczas lekcji innowacyjnych przynajmniej raz w tygodniu. Dotyczy ona zintegrowanego nauczania języka opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z innych dziedzin przedmiotów i elementów językowych. Zajęcia o charakterze warsztatowym skoncentrowane są przede wszystkim na wykorzystaniu materiałów źródłowych z prawdziwego życia. Tak było i tym razem na lekcji angielskiego w grupie pani Joanny Basiakowskiej.

Wcieliliśmy się w drużyny tłumaczy, którzy otrzymali nieproste zadanie, nasz klient chciał kupić produkt elektroniczny, ale informacje na jego temat były tylko w języku angielskim. Instrukcje i opinie o produktach elektronicznych, zaczerpnięte z amerykańskiej strony Amazon próbowaliśmy przełożyć na język polski. W trakcie zajęć, pracując w grupach szukaliśmy polskich odpowiedników różnych angielskich nazw technicznych i informatycznych. Wykorzystaliśmy swoje umiejętności językowe zdobyte podczas lekcji angielskiego dotyczących sprzętów i technologii.

 

Seans w kinie Nowa Fala

 

Wprowadzanie elementów wiedzy kulturowej krajów anglojęzycznych poprzez ciekawe wydarzenia kulturalne to także część działań innowacyjnych w klasie dwujęzycznej. Dnia 27 października uczestniczyliśmy w seansie filmowym w języku angielskim. W kinie Nowa Fala w Giżycku obejrzeliśmy film pt. "Diuna" na podstawie powieści science-fiction amerykańskiego autora Franka Herberta. Następnie w klasie zajmowaliśmy się fabułą powieści. Przy pomocy interaktywnego quizu sprawdziliśmy naszą wiedzą, odbyliśmy dyskusję na temat alternatywnego zakończenia oraz dalszych losów bohaterów. Na lekcji odbyły się również mini warsztaty tłumaczeń literackich. Zapoznaliśmy się z fragmentem powieści w oryginale, który później przekładaliśmy na język polski. Lekcje prowadziły p. Joanna Basiakowska oraz p. Aneta Łatacz.

 

Noc Anglistów z Uniwersytetem Rzeszowskim

 

 W listopadzie odbyła się pierwsza edycja Nocy Anglistów - wieczór pełen wykładów i prezentacji przygotowanych przez ośrodki anglistyczne z całej Polski. Wzieliśmy udział w wydarzeniu pod opieką p. Anety Łatacz i p. Katarzyna Huli poprzez obejrzenie dwóch wykładów online w języku angielskim, zorganizowanych przez Instytut Neofilologii Uniwersytetu  Rzeszowskiego. Wykład “When he came over, she went under - how to make sense of phrasal verbs?” poprowadziła dr hab. Ewa Konieczna. Dowiedzieliśmy się jak skutecznie i szybko opanować  czasowniki frazowe poprzez stosowanie modelu gramatyki kognitywnej. Natomiast Cecilia Woloch, amerykańska poetka i pisarka, stypendystka Programu Fulbrighta (międzynarodowej wymiany naukowej i kulturowej) oraz wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim zabrała nas na wieczór poezji. Obejrzeliśmy warsztaty kreatywnego pisania pt. „Playing with words” i dowiedzieliśmy się jak pisać teksty, tworzyć historie czy rozwijać kreatywne pomysły.