Lekcja matematyki 1 c w terenie

Tuż przed długim weekendem, w środę 25 maja 2016 r. klasa 1c miała okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej w praktyce.

Wraz z nauczycielem, p. Krzysztofem Milewskim, uczniowie szybkim marszem przeszli na taras widokowy na giżyckim molo, gdzie otrzymali zadanie do rozwiązania: pracując w małych grupach, musieli wyznaczyć wysokość widocznego na horyzoncie masztu radiowo telewizyjnego w Miłkach. Do dyspozycji mieli mapę najbliższej okolicy, miarkę i oczywiście odpowiednią wiedzę. W tym wypadku potrzebna była znajomość zagadnienia podobieństwa trójkątów. Stosunkowo szybko wszystkie grupy poradziły sobie z odczytaniem z posiadanych map odległości do podstawy masztu, a następnie z wykonaniem odpowiednich pomiarów. Na ich podstawie obliczono wysokość masztu. Na koniec porównano otrzymane wyniki z rzeczywistą wysokością konstrukcji. Okazało się, że rezultaty stosunkowo niewiele różnią się od rzeczywistości. Grupa, która wykonała pracę najdokładniej, pomyliła się zaledwie o niecałe 5%. Biorąc pod uwagę prostotę metody oraz posiadanego sprzętu, a także fakt, że podstawa masztu była przesłonięta drzewami, można śmiało powiedzieć, że udało się uzyskać wynik niemal dokładny.

To pierwsza lekcja matematyki klasy 1c w terenie, ale na pewno nie ostatnia. Poza czysto matematycznym aspektem, uczniowie sprawdzili się w działaniu zespołowym, a także bardzo przyjemnie spędzili czas wykorzystując bardzo ładną pogodę i przepiękne mazurskie krajobrazy.

autor: Krzysztof Milewski