
II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku zaprasza całą społeczność szkolną do włączenia się w akcję Amnesty International.
Amnesty International to globalny ruch z ponad 10 milionami członków, walczący o prawa człowieka poprzez badania, naciski na rządy oraz akcje takie, jak Maraton Pisania Listów.
Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.
Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. Akcje podejmowane w ramach Maratonu mają realny wpływ na życie osób, których dotyczą. Przykłady to Aleksandra Skoczylenko z Rosji, która po 594 tys. akcjach obrony została uwolniona w sierpniu 2024 roku, oraz Rita Karasartova z Kirgistanu, która po ponad 400 tys. akcjach została uniewinniona w czerwcu 2024 roku.
BOHATEROWIE MARATONU PISANIA LISTÓW 2024:
MARIA KALESNIKAWA (Białoruś) – skazana na 11 lat więzienia za sprzeciw wobec reżimu.
MANAHEL AL-OTAIBI (Arabia Saudyjska) – skazana na 11 lat za walkę o prawa kobiet.
OBROŃCY WET’SUWET’EN (Kanada) – walczący z budową rurociągu na ziemiach przodków.
JOEL PAREDES (Argentyna) – stracił wzrok w wyniku brutalnego traktowania przez policję podczas protestu.
NETH NAHARA (Angola) – skazana na 2 lata więzienia za krytykę prezydenta.
OKBA HASZAD (Egipt) – więzień sumienia, torturowany i przetrzymywany w złych warunkach.
Chętnych do napisania listów o obronie praw człowieka zapraszamy 5 grudnia 2024 r. w godzinach 8.00-16.00 do gabinetu pedagogów szkolnych w II LO (p. nr 128).
Osoba do kontaktu:
Marta Buczyńska
Koordynator Szkolnego Koła Wolontariat




