Europejski Dzień Mózgu obchodny jest w Polsce od 1998 roku. Mózg stanowi zaledwie 2 proc. masy ciała człowieka, a jednocześnie zużywa aż 20 proc. energii produkowanej przez organizm. Jest zbudowany z dwóch półkul odpowiedzialnych za odrębne funkcje.
• lewa półkula odpowiada za mówienie, rozumienie mowy, pisanie, liczenie, analizowanie, logiczne myślenie, szeregowanie, planowanie, uczucia rozpoznawanie przedmiotów przy pomocy dotyku
• prawa półkula odpowiada za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, zdolności artystyczne, muzykalność, wyobraźnie przestrzenną, rozróżnianie kolorów, dostrzeganie podobieństw, emocjonalność czy intuicję.
Mózg steruje wszystkimi procesami zachodzącymi w ciele człowieka, dlatego powinniśmy dbać o zachowanie odpowiedniej sprawności tego organu.
Działania profilaktyczne zapobiegające chorobom układu nerwowego powinny polegać na:
1. przeprowadzaniu regularnych badań – poziomu cholesterolu, cukru, ciśnienia
Paliwem dla mózgu jest glukoza, docierająca wraz z krwią. Jednak ani jej zbyt niski, ani zbyt wysoki poziom nie jest przez mózg lubiany i może finalnie doprowadzić do śmiertelnie groźnej śpiączki. Odkładający się w naczyniach krwionośnych cholesterol może utrudnić ukrwienie i natlenienie mózgu. Nadciśnienie tętnicze zaburza krążenie w tym niezwykle ukrwionym organie.
2. prawidłowym odżywianiu
Do prawidłowego funkcjonowania mózg potrzebuje zarówno wody, jak i witamin, składników mineralnych czy kwasów tłuszczowych. Niebezpieczne zatem może być dla niego zarówno odwodnienie organizmu, jak i zbyt mała ilość tłuszczu – przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych – w pokarmie.
3. zadbaniu o codzienną aktywność fizyczną i intelektualną
Czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek to tylko niektóre aktywności intelektualne pozwalające na zachowanie jego sprawności. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi w organizmie, dotlenienie wszystkich tkanek i narządów organizmu, w tym również mózgu.
4. unikaniu używek
Alkohol, substancje psychoaktywne, czy też palenie papierosów działa dewastująco na komórki tworzące mózg.
5. zadbaniu o regularny sen
Odpowiedniej długości i jakości sen umożliwia usuwanie z mózgu szkodliwych toksyn, które gromadzą się w czasie codziennego funkcjonowania, a które są odpowiedzialne za rozwój choroby Alzheimera. Sen pełni także ważną funkcję w zakresie regeneracji organizmu.
tekst: Marlena Lisik - psycholog