Z wizytą na Riwierze Olimpijskiej

 

Καλημέρα 🇬🇷
„Świat się zmienia, a my musimy się przystosowywać, dlatego najważniejsza jest nauka języka angielskiego i zdobycie umiejętności komputerowych”.
Tymi słowami przywitał uczniów II LO Christos, nauczyciel informatyki greckiej szkoły PLATON M.E.P.E. w Katerini.

Przez dwa tygodnie, od 22 maja do 4 czerwca 2022 r., młodzież przebywała w Grecji w ramach projektu Erasmus+ „Rozwój kompetencji uczniów z Giżycka” finansowanym z funduszy Unii Europejskiej. Mobilność była jednym z działań projektu zaplanowanych na lata 2021-2023.

Głównym celem mobilności był rozwój kompetencji językowych uczniów i nauczycieli oraz wzrost świadomości dotyczącej bezpieczeństwa i kultury w sieci. Umożliwił to udział w zajęciach goszczących szkół Mpakogianni private school – Larysa i PLATON M.E.P.E. School Katerini. Pobyt w szkole był niepowtarzalną okazją do rozmowy i dyskusji oraz integracji z rówieśnikami z greckiej szkoły.
Podczas zajęć językiem komunikacji był język angielski, co umożliwiło poszerzenie słownictwa, w tym w zakresie informatyczno-technologicznym. Uczniowie mieli także okazję poznania alfabetu greckiego oraz podstawowych zwrotów w tym języku. Na zajęciach z TIK poznali aplikacje służące do budowania stron www oraz tworzenia bloga. Brali również czynny udział w dyskusji dotyczącej zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Na zajęciach w specjalistycznej sali informatycznej uczniowie utworzyli logo projektu, broszurę na temat bezpieczeństwa w sieci i netykiety oraz opracowali materiały do filmu dokumentującego działania projektowe.
Dzięki temu polska młodzież miała okazję poznać w praktyce grecki system edukacji, a także zaprezentować nasz rodzimy. Grecka młodzież była zainteresowana poznaniem szkoły z innego kraju, a w trakcie prezentowania naszej szkoły szczególne zainteresowanie Greków wzbudziła tradycja otrzęsin. Ponadto na zajęciach z samoobrony z instruktorem sztuk walki młodzież miała okazję poznania genezy różnych stylów walki, nabycia praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie zachowania się i postępowania w sytuacji zagrożenia. Poznała techniki, dzięki którym nie pozostanie bezradna w razie niebezpieczeństwa. Podczas zajęć z tańca tradycyjnego miała także okazję nauki Sirtaki, czyli popularnego tańca Zorby.

Uczniowie mieli również niepowtarzalną okazję poznać goszczący ich region – Macedonię Środkową. Zwiedzili historyczne Saloniki oraz Litochoro, gdzie mogli z bliska podziwiać Masyw Olimpu oraz wąwóz rzeki Enipeas znajdujący się na terenie Parku Narodowego Olimpu. Zachwyt młodzieży wzbudził Stary Panteleimon, niewielka górska miejscowość z kamienną zabudową oraz wspaniałym widokiem na Zatokę Termajską. Na długo zapamiętają wycieczkę na Meteory, gdzie oprócz wspaniałych widoków mogli podziwiać budowle sakralne – przepiękne wnętrza świątyni w klasztorze Św. Mikołaja Odpoczywającego. Przeżyli również przygodę morską – rejs na znaną z filmu MammaMia! wyspę Skiatos. Mieli okazję pospacerować wąskimi uliczkami miasteczka oraz odwiedzić miejsca w których kręcony był film. Na sąsiedniej wyspie Skopelos, na przepięknej plaży, z mieniącym się złotym piaskiem, zażywali kąpieli słonecznych oraz morskich. Nie zabrakło emocji gdy ku radości młodzieży pojawiły się delfiny, które towarzyszyły im w drodze powrotnej. Zwiedzanie często wiązało się z doskonaleniem różnych umiejętności uczniów, między innymi w Leptokarii młodzież wzięła udział w grze miejskiej.
Uczniowie poznali także „smaki Grecji”. Na lokalnym targu mogli zakupić miejscowe przysmaki: oliwki, miody, chałwę, owoce morza, zioła i przyprawy. Podczas zwiedzania wytwórni fety oraz wytłaczarni oliwy z oliwek poznali techniki produkcji oraz mogli zaopatrzyć się w produkty bezpośrednio u lokalnych producentów.
Czas pobytu na Riwierze Olimpijskiej minął bardzo szybko. Zostały niezapomnianie wrażenia, które będą długo wspominać i zachęcać kolegów do udziału w podobnych projektach.

Καληνυχτα 🇬🇷

Udział w projekcie Erasmus+ „Rozwój kompetencji uczniów z Giżycka” finansowany był z funduszy Unii Europejskiej zaplanowany na lata 2021-2023.

tekst: uczestnicy projektu