×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/iilogiz/domains/lo2.eu/public_html/lo2.eu/images/Grecja_glowna.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Grecja_glowna

Ktokolwiek postawi stopę na tej wyspie, poczuje mistyczną siłę

Nikos Kazantzakis, grecki powieściopisarz, powiedział: "Ktokolwiek postawi stopę na tej wyspie, poczuje mistyczną siłę, wewnętrzne ciepło w żyłach, życzliwość i radującego ducha". O prawdziwości tych słów przekonały się Hanna Nosewicz i Aleksandra Stomska,

uczennice klasy IB, II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku, które wraz z autorami i koordynatorami projektu Erasmus+ p. Małgorzatą Szpakowską i p. Mariolą Plaugo pojechały do największego miasta Krety – Heraklionu. Projekt Nauczanie i Uczenie się z ICT jest realizowany we współpracy z czterema szkołami europejskimi z Grecji, Słowacji, Turcji i Węgier.

W trakcie pierwszej mobilności nauczyciele i uczniowie z Grecji przywitali nas bardzo miło regionalnymi potrawami i smakołykami. Już pierwszego wieczoru przy dźwiękach ludowych instrumentów, gospodarze zaprosili nas na występ taneczny ludowego zespołu greckiego, a uczestnicy każdego kraju przedstawili prezentacje o swoim regionie i szkole wykonane za pomocą nowoczesnych narzędzi multimedialnych. Podczas wspólnych warsztatów poznaliśmy program Edmodo wykorzystywany do współpracy oraz komunikacji „w chmurze” między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Na lekcji informatyki przeszkoliliśmy się w sposobach wykorzystywania chmury Google i ćwiczyliśmy użycie programów Google Form, Google Sheets, WordPress. Mieliśmy szansę przyjrzeć się z bliska tworzeniu modeli w technologii druku 3D podczas wizyty w zakładzie pracy CommonLab, a także innym nowoczesnym technologiom wykorzystywanym w nauczaniu, medycynie, elektronice, budownictwie i życiu codziennym. Poznaliśmy pracę naukowców z „Instytutu Technologii i Badań" – centrum badawczego na Heraklionie, gdzie prowadzi się badania na skalę europejską z dziedziny informatyki, mikroelektroniki, genetyki, robotyki itd.

Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie i wycieczki, podczas których odkryliśmy piękne zaułki fascynującego miasta i poczuliśmy ducha jego kultury minojskiej. Urzekł nas pałac mitologicznego Minosa w Knossos, urocze uliczki greckiej wioski Archanes oraz nadmorska miejscowość Agios Nikolaus. Odwiedziliśmy także: Archeologiczne Muzeum Heraklionu, Muzeum Historyczne Krety oraz Cretaquarium, gdzie znajduje się wiele akwariów z rybami morskimi zamieszkującymi Morze Śródziemne. Nie zabrakło również kąpieli w morzu, choć mniej odważni zażywali kąpieli słonecznej.

Wszyscy jesteśmy pod ogromnym urokiem Krety i jej mieszkańców, którzy przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie.

autor: Małgorzata Szpakowska, Mariola Plaugo

{gallery}Grecja_glowna{/gallery}