×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/iilogiz/domains/lo2.eu/public_html/lo2.eu/images/Grecja_1.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/iilogiz/domains/lo2.eu/public_html/lo2.eu/images/Grecja_2.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/iilogiz/domains/lo2.eu/public_html/lo2.eu/images/Grecja_31.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/iilogiz/domains/lo2.eu/public_html/lo2.eu/images/Grecja_4.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/iilogiz/domains/lo2.eu/public_html/lo2.eu/images/Grecja_5.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/iilogiz/domains/lo2.eu/public_html/lo2.eu/images/Grecja_6.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Grecja_1
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Grecja_2
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Grecja_31
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Grecja_4
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Grecja_5
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Grecja_6

Erasmus+ 2016-2018

 

 

Już od pierwszych dni września w II Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku ruszyły spotkania Klubu ICT założonego w ramach projektu: „Nauczanie i uczenie z ICT” finansowanego z funduszy Unii Europejskiej na lata 2016-2018.

Uczestnicy Klubu ICT to jedenastka kreatywnych i ambitnych dziewcząt z klas pierwszych naszego liceum i koordynatorów projektu, a jednocześnie nauczycieli II LO w Giżycku (na zdjęciu).

„Chcemy stworzyć Szkołę w chmurze - poznać szereg specjalistycznych aplikacji i narzędzi komputerowych podczas warsztatów i webinariów, dzielić się naszymi zasobami w chmurze, a nabyte umiejętności wykorzystać w prowadzeniu lekcji” mówią uczestnicy projektu.

 

Międzynarodową stronę projektu znajdziesz pod poniższym linkiem

http://www.sose-trnava.edu.sk/ict/index.html

Projekt realizowany jest we współpracy z czterema szkołami europejskimi z Grecji, Słowacji, Turcji i Węgier.

Już wkrótce w dniach od 24 listopada do 1 grudnia dwoje uczniów: Hanna Nosewicz oraz Aleksandra Stomska wraz z koordynatorami projektu a jednocześnie nauczycielkami II LO p. Mariolą Plaugo i p. Małgorzatą Szpakowską wyjadą do Grecji. Na Krecie, w Technicznej Szkole Wieczorowej na Heraklionie po oficjalnym powitaniu, zapoznaniu się ze szkołą i Partnerami odbędą warsztaty praktyczne z aplikacji i najnowszych programów komputerowych. „Utworzymy chmurę, gdzie w wirtualnej przestrzeni będziemy umieszczać treści i zasoby naszej pracy. Przewidujemy też wycieczki dydaktyczne do zakładów pracy branży komputerowej stosujących nowoczesne programy ICT”.

Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do pracy w projekcie, cieszymy się że możemy poszerzać wiedzę na zupełnie nowej płaszczyźnie i poznawać innowacyjne rozwiązania wynikające ze stosowania technologii ICT. Pomoże nam to pokonać bariery kulturowe i językowe i przyczyni się do efektywnej pracy w szkole.

uczestnicy projektu

 

 

Wizyta w Grecji

 

dzień I

W czwartek 24.11.16r. wczesnym rankiem wyruszyłyśmy do Grecji w ramach pierwszej mobilności projektu Nauczanie i uczenie się z ICT. Nie do końca wierzyłyśmy, że za kilka godzin znajdziemy się 3 000 km od domu, w kraju tak innym od naszego. Na lotnisku w Heraklionie zostałyśmy serdecznie powitane przez partnerów z Grecji. Oficjalne otwarcie odbyło się w szkole – 4th Vocational School (Evening) of Heraklion, podczas którego zostały przedstawione prezentacje o regionach oraz szkołach krajów partnerskich (Polski, Grecji, Turcji, Słowacji, Węgier). Następnie głos zabrał dr Gareth Owens, koordynator programów Erasmus+ Instytutu Technologii na Krecie, który przybliżył nam mitologiczną historię wyspy. Cała uroczystość zakończyła się tradycyjną muzyką i tańcem ludowym oraz wspólnym posiłkiem.

{gallery}Grecja_1{/gallery}

 

dzień II

Drugi dzień mobilności był pełen atrakcji. Rozpoczęliśmy go wizytą w Archeologicznym Muzeum Heraklionu, gdzie obejrzeliśmy eksponaty prezentujące życie dawnych Kreteńczyków. Następnie pojechaliśmy do pałacu mitologicznego Minosa – Knossos. Ruiny są imponujące, dzięki nim wróciliśmy do czasów legendarnego króla Minosa i innych znanych z mitów greckich postaci: Minotaura, Dedala i Adriadny, której nić uratowała życie Tezeuszowi. Kolejnym przystankiem była wizyta w przepięknej wsi greckiej Archanes, gdzie zjedliśmy pyszny tradycyjny obiad. Wieczorem w szkole partnerskiej uczestniczyliśmy w szkoleniu z chmury z wykorzystaniem programu Edmodo, potem odbyło się spotkanie wszystkich koordynatorów projektu, na którym ustalono dalsze działania.

 {gallery}Grecja_2{/gallery}

 

dzień III

Sobota, trzeci dzień mobilności, była równie bogata w atrakcje jak poprzednie. Zaczęliśmy od edukacyjnej wycieczki do firmy ICT CommonLab. Wrażenia niezapomniane, właściciel kreatywny, młody człowiek, podzielił się z nami swoimi osiągnięciami. Pokazał wiele bardzo ciekawych produktów własnej konstrukcji, które mają zastosowanie w medycynie, elektronice, budownictwie i życiu codziennym oraz narzędzia i programy komputerowe wykorzystywane w nauczaniu. Około południa pojechaliśmy do Cretaquarium, gdzie zobaczyliśmy życie morskich stworzeń: ryb, żółwi, meduz, ukwiałów, delfinów, rekinów itp. Lunch zjedliśmy w nadmorskiej miejscowości Agios Nikolaus i podziwialiśmy widok na wyspę Spinalonga. Do hotelu wróciliśmy w godzinach wieczornych bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

 {gallery}Grecja_31{/gallery}

 

dzień IV

Niedziela 27.11.16r. była dniem relaksu. Razem z partnerami projektu pojechaliśmy nad Morze Śródziemne. Odważni wykąpali się w morzu, pozostali zażyli kąpieli słonecznej. Po powrocie zjedliśmy wspólny posiłek, konwersując z uczestnikami projektu szlifowaliśmy swój  angielski.

 {gallery}Grecja_4{/gallery}

 

dzień V

W poniedziałek zwiedzaliśmy najstarszą część miasta Heraklionu. Nasza przewodniczka Pani Owens, z Innowacyjnego Centrum Informacji Turystycznej w Heraklionie opowiedziała nam historię miasta, ulic i budowli. Zostaliśmy wyposażeni w tablety z aplikacją umożliwiającą oglądanie wszystkich zabytków takimi, jakie były za czasów władców weneckich z jednoczesnym porównaniem ze współczesnością. W godzinach popołudniowych pojechaliśmy do Instytutu Technologii i Badań, największego centrum badawczego w Grecji, gdzie mogliśmy przyjrzeć się badaniom i pracom naukowym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Obejrzeliśmy prezentację o zakresie i rodzaju badań prowadzonych przez pracowników instytutu. Wieczorem czynnie uczestniczyliśmy w dwugodzinnej lekcji informatyki w języku angielskim. Ćwiczyliśmy użycie programów Google Form, Google Sheets, WordPress.

 {gallery}Grecja_5{/gallery}

 

dzień VI

Wtorek rozpoczęliśmy wizytą w Muzeum Historycznym na Krecie, gdzie znajdują się eksponaty związane ściśle z historią wyspy od czasów wczesnego chrześcijaństwa do czasów współczesnych. Wieczorem uczestniczyliśmy w pożegnalnej kolacji, podczas której podano tradycyjne greckie potrawy. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wyspy i jej mieszkańców. Nikos Kazantzakis, grecki powieściopisarz powiedział: „Ktokolwiek postawi stopę na tej wyspie, poczuje mistyczną siłę, wewnętrzne ciepło w żyłach, życzliwość i radującego się ducha” – odczuwaliśmy to każdego dnia. Grecy to wspaniali, ciepli i serdeczni ludzie.

 {gallery}Grecja_6{/gallery}

 

Międzynarodowe webinarium

 

Dnia 09.02.2017 roku w II Liceum ogólnokształcącym im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku odbyło się międzynarodowe webinarium w ramach projektu: „Nauczanie  i Uczenie się z ICT” Erasmus+, finansowanego ze środków UE. Uczestnikami tego wirtualnego seminarium byli przedstawiciele Grecji, Słowacji, Węgier, Turcji oraz Polski. Spotkanie prowadził przy użyciu Skype, pochodzący ze Słowacji, nauczyciel informatyki - Peter Baranik.

Po ustaleniu spraw technicznych, nauczyciel ze Słowacji zaprezentował nam techniki służące tworzeniu stron internetowych. Nauczył nas, jak w prosty sposób stworzyć stronę np. o modzie, nauce lub o innych naszych zainteresowaniach. Następnie krok po kroku przedstawił nam możliwości strony www.wix.com. Zaczęliśmy od wybrania szablonu, później po kolei stworzyliśmy nagłówek, opis naszej strony, szatę graficzną, galerię, filmy oraz zdjęcia. A to wszystko za sprawą paru kliknięć! Program urzekł swoją prostotą wszystkich uczestników projektu. Uczniowie w ciągu kilku godzin  zbudowali bardzo efektywne i funkcjonalne  strony. Obecność uczestników z innych krajów dodawała nam energii i wzmacniała naszą motywację. Dzięki wsparciu programu Erasmus+ możemy rozwijać pasje i realizować własne marzenia. W przyszłości na pewno wykorzystamy nabyte umiejętności :)

 

Wizyta na Słowacji

Nasza przygoda zaczęła się 26 marca 2017r. Uczniowie klasy IB z II Liceum Ogólnokształcącego z Giżycka: Mirosław Harach, Gabriela Kozik, Magdalena Zaręba i Justyna Żygałło z nauczycielkami panią Mariolą Plaugo i panią Małgorzatą Szpakowską wyjechali z Giżycka o 5:00 rano do Trnawy na Słowację w ramach drugiej mobilności projektu „Nauczanie i uczenie się z ICT” programu Erasmus+.

Po 11 godzinach podróży mieliśmy możliwość poznania się z rodzinami, z którymi kontakt utrzymywaliśmy już od kilku miesięcy.
Rano spotkaliśmy się w szkole, gdzie odbyło się oficjalne rozpoczęcie projektu. Gospodarze zorganizowali wspaniały obiad składający się z tradycyjnych słowackich dań. Głównym punktem tego dnia było zaprezentowanie przez nas w języku angielskim aplikacji Kahoot przed grupą międzynarodową z Grecji, Turcji, Węgier i Słowacji. Wypadliśmy świetnie i dostaliśmy gromkie brawa!

Kolejne dni dały nam okazję nie tylko do poznania zabytków Trnawy i podziwiania tamtejszej przyrody, ale przede wszystkim do szlifowania języka angielskiego. Spotkaliśmy się z Burmistrzem miasta, odbyliśmy żywą lekcję historii na zamku w Smolenicach, poznaliśmy najmroczniejsze legendy Bratysławy, a także dowiedzieliśmy się skąd nazwa ,,Zamek Czerwony Kamień”.
Oczywiście każdy pamiętał o założeniach projektu, dlatego czynnie uczestniczyliśmy w lekcjach przedmiotów ścisłych z wykorzystaniem ICT. Uczniowie z pozostałych krajów zapoznali nas z kilkoma ciekawymi programami wykorzystywanymi w edukacji szkolnej tj. mozaBook – oprogramowaniem do tablic interaktywnych, Prezi Tool – narzędziem do tworzenia prezentacji online, czy ProShow Gold – programem graficznym do tworzenia pokazu slajdów. Dzięki projektowi mogliśmy uczyć od innych jak i pokazać, co już umiemy.

Na zakończenie odbyła się pożegnalna kolacja i podsumowanie mobilności. 
Po udanym tygodniu nastał czas powrotu do domu, chociaż chętnie zostalibyśmy jeszcze dłużej. Na długo w pamięci zostaną nam ciepłe wspomnienia, zdobyta wiedza, zagraniczne przyjaźnie i przełamana bariera językowa. Warto było pojechać!

 autor: Magda Zaręba, II LO w Giżycku

 

Wrażenia z kolejnego już webinarium na Skypie

Dnia 7 czerwca 2017 roku w sali komputerowej II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku odbyło się webinarium prowadzone przez nauczyciela informatyki i koordynatora projektu z Turcji, Ahmeta Dogana. Tematem tego szkolenia było uczenie się i doskonalenie technik programowania za pomocą jednego z najpopularniejszych obecnie języków programowania JavaScript. Na początku prowadzący zapoznał nas z podstawami programowania w tym języku. Następnie krok po kroku pokazał nam praktyczne wykorzystanie jak działają różne kody. Łącząc zabawę z nauką za pomocą interaktywnego tutoriala Crunchzilla Code Monster uczyliśmy się zmieniać rozmiar i położenie przedmiotów. Kolejno przeszliśmy do tworzenia bardziej złożonych animacji. Mogliśmy wykonywać zadania sekwencyjnie lub przejść bezpośrednio do dowolnej lekcji. W każdym zadaniu otrzymywaliśmy natychmiastowe informacje zwrotne, ponieważ kod, który pisaliśmy oraz wyniki kodu były wyświetlane obok siebie. Nie była to łatwa lekcja, tym bardziej, że zawierała nowe dla nas pojęcia matematyczne i fizyczne w języku angielskim. Szkolenie zakończyliśmy wspólną pizzą.

Filmik z webinarium znajdziesz pod linkiem:  https://youtu.be/bV8oda5oj-4

 

Wizyta w Turcji

„Turcja to bajkowy kraj Kapadocji. Ciekawe tureckiej szkoły, klimatu i ludzi, nie mogłyśmy doczekać się przygód jakie nas czekały” - tak rozpoczyna się relacja z wyjazdu Kamili Gryczan i Ewy Sieńko, uczennic kl. II B II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, mającego na celu zrealizowanie III mobilności projektu Erasmus+, którego koordynatorkami są p. Mariola Plaugo oraz z p. Małgorzatą Szpakowską.

Sobota, 16 września, godzina 7 rano

Pierwszym przystankiem była Warszawa, lotnisko Chopina, z którego samolotem poleciałyśmy się do Stambułu. Następnie przesiadka na kolejny lot, który zabrał nas do Kayseri, gdzie zostałyśmy powitane przez koordynatora projektu z Turcji - Ahmeta i odwiezione do ostatecznego punktu podróży miasta Gulsehir, oddalonego o ponad 3000km od Giżycka. Po północy, po blisko 17 godzinach podróży, mogłyśmy zapoznać się z rodzinami, które gościły nas przez cały pobyt w Turcji. Mimo naszych obaw, okazały się one być bardzo serdeczne i gościnne. Każdego dnia dbały o nas i pilnowały, aby niczego nam nie brakowało.

 

Niedziela, 17 września

Był to dzień nawiązania bliższego kontaktu z domownikami. Po urozmaiconym i pysznym śniadaniu, rodziny zabrały nas na wycieczkę po mieście i jego okolicach, gdzie miałyśmy zostać przez najbliższy tydzień. Skaliste urwiska, piaszczyste szlaki oraz żar słońca wprowadził nas w tamtejszy klimat. Dotarłyśmy na wysokie wzniesienie, gdzie mieścił się punkt obserwacyjny, z którego podziwialiśmy całe miasto. Do domów wróciłyśmy na obiad. Ku naszemu zdziwieniu, do każdego posiłku podawane jest świeże pieczywo. O odpoczynku nie było mowy. Wieczór urozmaicił wyjazd do Avanos, którego główną atrakcją jest wiszący, drewniany, bujany most nad rzeką Kizilirmak. Miasto okazało się być idealnym miejscem na piknik, przy którym nie zabrakło uwielbianej przez Turków herbaty. Podawana jest ona jedynie w szklaneczkach kształtem przypominających tradycyjny, mały wazonik, co wprawiło nas w zdumienie. Zauważyłyśmy, że niedziela to w Turcji szczególny dzień, poświęcony rodzinie i tak też go spędziłyśmy. Po dniu pełnym wrażeń zasnęłyśmy w mgnieniu oka.


Poniedziałek, 18 września

Nadszedł czas na oficjalne powitanie w szkole Gülsehir Anadolu Lisesi i zapoznanie z uczestnikami projektu. Szkoła jest bardzo przestronna z dużymi boiskami i posiada bardzo bogate zaplecze techniczne. Wszystkie klasopracownie są wyposażone w tablice multimedialne, a uczniowie w mundurki, tablety i darmowe podręczniki.

Głównym punktem dnia było zaprezentowanie przez nas w języku angielskim aplikacji GeoGebra przed międzynarodową grupą z Turcji, Słowacji, Grecji i Węgier, którzy swoim uśmiechem dodawali nam otuchy. Przygotowanie do tego wystąpienia pozwoliło nam na ćwiczenie funkcji liniowych i szlifowanie języka angielskiego w zakresie matematyki.

W auli odbył się specjalnie przygotowany dla nas koncert. Muzycy zagrali regionalne pieśni, a uczniowie zaprosili nas do tańca. Podsumowaniem był przygotowany przez uczniów posiłek, składający się z tradycyjnych tureckich przysmaków, które bardzo przypadły nam do gustu.

 

Kolejne trzy dni bogate były w treści edukacyjne. Poznawaliśmy nowe aplikacje i narzędzia komputerowe używane przez naszych tureckich partnerów oraz wdrażaliśmy te innowacje w praktyce. Uczestniczyliśmy w interaktywnej lekcji biologii prowadzonej przez Sedę Zuhal z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i nowoczesnych narzędzi ICT. Zostaliśmy zaproszeni do firmy ICT- ATA Bilgisayar & Guvenlik, gdzie prowadzący przedstawił nam techniki programowania w języku C++, php, java, css i ich praktyczne użycie w tworzeniu stron internetowych. Zademonstrował użycie GPS w edukacji, podczas lekcji w terenie oraz transporcie uczniów do szkoły.

Nabytą wiedzę wykorzystaliśmy na lekcji geografii w Parku Narodowym w Göreme, gdzie przy użyciu telefonów komórkowych wyposażonych w GPS grupy uczniów i nauczycieli badali położenie i lokalizację kolejnych etapów drogi.

Ciepło przyjęły nas władze miasta, którym na spotkaniem z Gubernatorem opowiedzieliśmy o naszym projekcie i wrażeniach z wizyty w Turcji. Tam odbyła się oficjalna część podsumowania tygodniowej mobilności.

Nie zabrakło również czasu na okoliczne zwiedzanie miejscowości i zapoznanie się z historycznymi ciekawostkami na temat tamtejszej architektury.  

Ponadto całą grupą wstąpiliśmy do pobliskiej restauracji, gdzie mogliśmy skosztować regionalnego kebaba, który smakiem i sposobem podania bardzo nas zaskoczył. Inny rodzaj pieczywa, odmienny typ mięsa, warzywa podane w osobnych naczyniach i brak sosu to tylko niektóre elementy różniące tak bardzo znany nam w Polsce przysmak.

 

Piątek, 22 września 

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Wczesnym rankiem, spakowane i gotowe do podróży, ze łzami w oczach pożegnałyśmy się z zaprzyjaźnionymi rodzinami. Nadal zamierzamy utrzymywać z nimi kontakt, gdyż stały one dla nas bardzo ważne. Droga powrotna przebiegła bez żadnych zakłóceń, a na miejscu czekały na nas stęsknione rodziny.

Udział w mobilności dał nam możliwość zawarcia nowych przyjaźni zagranicznych. Przekonałyśmy się, że uczniowie z Turcji są bardzo sympatyczni i otwarci, a my swoimi osobami wzbudziłyśmy też nie małe zainteresowanie.

Zgodnie stwierdzamy, że był to tydzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Na co dzień miałyśmy styczność z turecką kulturą i zwyczajami. Udało nam się nawet nauczyć kilku podstawowych słów i wyrażeń w tym języku.

Wyjazd ten na długo zostanie w naszej pamięci, gdyż możliwości oferowane przez Erasmus+ pozwalają nam na rozwój osobowy, zawodowy, poznanie innowacyjnych metod nauki i pracy oraz budowanie relacji z krajami Europy. Projekt osiągnął zaplanowany cel, a zdobyte umiejętności będziemy wykorzystywać w dalszej nauce.

 

autor: Kamila Gryczan i Ewa Sieńko

 

Wizyta na Węgrzech

12 listopada 2017 roku rozpoczęła się czwarta mobilność II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku w ramach projektu Erasmus+ „Nauczanie i uczenie się z ICT”.

Polską grupę reprezentowali Alicja Kachniarz, Weronika Kubów, Izabela Szypiło, Tomasz Wołczek oraz Michał Strupiński z klasy II B wraz z koordynatorkami projektu Mariolą Plaugo i Małgorzatą Szpakowską.

Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani podróżą do Budapesztu zwłaszcza, że dla niektórych z nas był to pierwszy lot w życiu. Celem naszej wyprawy było miasto Jászberény oddalone 87 km od Budapesztu, gdzie czekała już na nas nauczycielka z Węgier Krisztina Gulyas z uczennicami szkoły technicznej i zawodowej im. Klapka György, Anitą i Kitty, które gościły naszą młodzież w swoich domach. Rodziny przyjęły uczniów bardzo ciepło i ugościły pysznym węgierskim obiadem. Resztę dnia spędziliśmy poznając się nawzajem i doskonaląc znajomość języka angielskiego.

Program pobytu skierowany był na realizację działań projektowych. Młodzież wzięła udział w multimedialnej lekcji chemii w profesjonalnym laboratorium w centrum szkoleniowym w powiatowym mieście Szolnok, wyposażonym w nowoczesny sprzęt pozyskany ze środków unijnych. Uczniowie pracując w grupach nazywali elementy sprzętu laboratoryjnego w języku obcym, a następnie przeprowadzili serię doświadczeń chemicznych tj. chemiczny ogród, czarny wąż, chemiczne jojo.

Duże wrażenie wywarła na nas interaktywna lekcja języka angielskiego z użyciem zintegrowanego oprogramowania „smart classroom” i tabletów. Zadaniem uczestników lekcji było nagrywanie w grupach krótkich wywiadów i przesyłanie ich za pomocą aplikacji „screen mirroring” na monitor telewizora do obejrzenia przez wszystkich uczniów. Jest to pomysł warty zastosowania na wielu przedmiotach, a szczególnie językach obcych.

Głównym założeniem naszego projektu jest poznawanie aplikacji do wykorzystywania w edukacji. W kolejnych dniach uczniowie ze wszystkich krajów przedstawiali wybrane przez siebie aplikacje. Nasza grupa jako pierwsza przedstawiała aplikację matematyczną „Photomath” oraz astronomiczną „Sky map” do obserwacji nieba, gwiazd i planet. Kolejno wystąpiła Turcja z oprogramowaniem „Antropi Teach”, Słowacja - „EduPage”. Grecja pokazała nam wykorzystanie aplikacji „Animato” do szybkich i profesjonalnych prezentacji oraz bardzo interesujące narzędzie „Wordle Web 2.0” do tworzenia chmur wyrazowych. Ponadto koordynator z Turcji - Ahmed Dogan zaprezentował wszystkim „Słownik ICT”, który opracował zespół uczniów i nauczycieli z Turcji w ramach zajęć klubu ICT.

Dzięki zaproszeniu do fabryki części do samochodów marki volvo, mieliśmy sposobność obejrzenia z bliska pracy maszyn służących do produkcji podzespołów samochodowych jak i pracy programistów maszyn CNC. Dział, w którym zespół inżynierów prezentował nam symulacje pracy maszyn cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Podczas pobytu nie zabrakło też integracji uczestników projektu oraz poznawania tradycji węgierskich. Uczniowie szkoły w Jászberény przedstawili nam prezentacje o swoim kraju, edukacji i oprowadzili po szkole. Zaprosili nas do regionalnego tańca węgierskiego w strojach ludowych.

Ostatni dzień pobytu był dość nietypowy, bo były to zajęcia terenowe po pięknej stolicy Węgier - Budapeszcie. Uczniowie po dokładnym zaplanowaniu trasy i z wykorzystaniem dostępnych aplikacji mobilnych, pokazali nauczycielom piękno stolicy Węgier. Znakomicie wywiązali się z powierzonego im zadania. Udaliśmy się na między innymi na słynną Halę Targową, do Wielkiej Synagogi, zobaczyliśmy Parlament podziwiając po drodze pomniki i mosty wzniesione nad Dunajem. Na koniec udaliśmy się na Jarmark Bożnonarodzeniowy, znajdujący się w centrum miasta. Warto wspomnieć, że nie była to krótka wycieczka, bo przeszliśmy 14 km.

Dzięki programowi Erasmus+ mamy szansę rozwijać kompetencje cyfrowe, poznawać inne kultury i tradycje oraz zobaczyć jak funkcjonujemy na tle innych narodowości.

 

autor: Małgorzata Szpakowska

 

Mobilność w Polsce

II Liceum Ogólnokształcącym im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku w dniach 9 – 13 czerwca 2018r. zakończyło realizację projektu Erasmus+ Nauczanie i uczenie się z ICT w z udziałem szkół partnerskich z zagranicy: Grecji, Turcji, Słowacji i Węgier. Autorami i koordynatorami głównymi projektu były Małgorzata Szpakowska oraz Mariola Plaugo.

Głównym celem projektu było wdrażanie innowacyjnego podejścia do nauczania poprzez funkcjonalne wykorzystanie na lekcjach aplikacji ICT, wprowadzanie atrakcyjnych metod opartych na nowej technologii i udostępniania w chmurze.

Rezultaty działań zaprezentowane zostały 12 czerwca 2018r. na Konferencji ICT w Ekomarinie w Giżycku z udziałem władz powiatu i miasta: Wicestarosty pana Mirosława Drzadżewskiego, Burmistrza pana Wojciecha Karola Iwaszkiewicza, Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych pani Małgorzaty Czopińskiej, dyrektorów szkół powiatowych i miejskich oraz przedstawicieli krajów partnerskich: koordynatora z 4 Szkoły Zawodowej z Heraklionu na Krecie w Grecji pani Evangeli Pelekanaki, koordynatora z Liceum w Gülsehir w Turcji Pana Ahmeta Dogana, pana Lukáša Ilavský z Elektrotechnicznej Szkoły Zawodowej w Trnawie na Słowacji, koordynatora z Węgier z Technikum w Jaszbereny pani Krisztiny Kurtan.

Gośćmi specjalnymi konferencji byli: pan Patryk Matyjasek – Inżynier oprogramowania chmurowego z INTEL Polska i absolwent II LO w Giżycku z prezentacją „Chmura w edukacji” oraz pan Simon May z Google Training, który przeprowadził praktyczne warsztaty z aplikacjami Google.

Podczas sesji wideo z Warszawą, pani Barbara Wycisk Dyrektor Seiloc Enterprise Solutions zaprezentowała przekrój rozwiązań technologii chmurowych Google G. Suite i Acer dla edukacji. Konferencja była podsumowaniem dwuletniej pracy w projekcie Erasmus+ i dała nam możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami instytucji zainteresowanych naszymi działaniami i nawiązania dalszej współpracy. Szczególne podziękowania należą tu się panu Jackowi Łożyńskiemu Radnemu Powiatu Giżyckiego za bezinteresowną obsługę informatyczno – techniczną wydarzenia.

W kolejnych dniach wizyty spotkaliśmy się z Prezesem zakładu Alnea w Stawigudzie Panem Krzysztofem Kamińskim i dowiedzieliśmy się czym jest innowacja, robotyzacja i automatyzacja produkcji. Zobaczyliśmy zrobotyzowane stanowiska i stacje montażowe, zaawansowanego technologicznie robota ZEUS i pracę programistów, którzy zarazili nas pasją do programowania robotów i maszyn. Zdobyta wiedza pomoże z pewnością młodzieży szkolnej w podjęciu trafnej decyzji w wyborze ścieżki zawodowej.

W ramach działań ICT w szkole przeprowadziliśmy lekcję matematyki w języku angielskim z użyciem tablicy interaktywnej i programów Flow!Works Pro oraz Geogebra o temacie: Przesuwanie wykresu funkcji wzdłuż osi układu współrzędnych. Celem było zwiększenie motywacji i zaangażowania uczestników projektu do nauki matematyki przez upowszechnianie nowoczesnych metod z zastosowaniem narzędzi multimedialnych.

Praca w projekcie dała uczniom i nauczycielom możliwość zdobycia wiedzy i dzielenia się doświadczeniami w zakresie ICT, zawarcia międzynarodowych przyjaźni i przełamywania barier językowych. Możliwości oferowane przez Erasmus+ wspomagają rozwój osobowy, poznawanie innowacyjnych metod nauki i pracy za pomocą kompetencji cyfrowych oraz poszukiwanie ciekawych rozwiązań w świecie nowych technologii.

autorzy: Małgorzata Szpakowska, Mariola Plaugo