Lekcja matematyki 2 a w terenie

Tuż po zakończeniu na giżyckiej plaży miejskiej lekcji klasy I c, również klasa II a wyruszyła w teren aby w praktycznych działaniach sprawdzić przydatność tego, czego ostatnio uczyła się na matematyce.

Tym razem nauczyciel matematyki p. Krzysztof Milewski poprowadził młodzież nad pobliski kanał. Uczniowie już wcześniej podzielili się na zespoły i przygotowali po 4 tyczki, miarkę i schemat działania. Już na miejscu opiekun przypomniał im cel działań, czyli obliczenie szerokości kanału. Zwrócił też uwagę na zasady bezpieczeństwa a następnie rozprowadził poszczególne grupy wzdłuż brzegu. Tym razem do rozwiązania zadania potrzebne było twierdzenie Talesa.

Uczniowie ustalili na przeciwnym brzegu charakterystyczny element, po czym rozpoczęli rozstawianie tyczek według wcześniej przygotowanego planu. Szczególną uwagę musieli zwracać na równoległość odpowiednich odcinków oraz współliniowość punktów. Kiedy tyczki już stały, wystarczyło zmierzyć odległości między nimi i dokonać odpowiednich obliczeń. Kiedy wszyscy dobrnęli do końcowego wyniku p. Milewski przedstawił rzeczywistą szerokość. Niektórzy byli zaskoczeni, gdyż wbrew swoim, stosunkowo dokładnym rezultatom, spodziewali się nieco innych wyników. Okazało się, że pobieżne szacowanie odległości nie zawsze się udaje, natomiast metoda oparta o rzetelną wiedzę pozwala na całkiem precyzyjne wykonanie zadania.

To już trzecia lekcja matematyki tej klasy w terenie. Poprzednie dwie odbyły się przed rokiem. Sądząc po reakcjach młodzieży, takie praktyczne działania cieszą się zawsze olbrzymią popularnością a także przywracają „ludzkie oblicze” tak z pozoru abstrakcyjnej dziedzinie, jaką jest matematyka.

autor: Krzysztof Milewski