Matematyczny marzec

12 marca 2016 przypadał Światowy Dzień Matematyki, a 14 marca jest  Dniem Liczby π , został on wybrany z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby , jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

 

Wpisując się w te tradycje „matematycznego marca” w dniach 14-17 marca 2016roku obchodziliśmy w naszej szkole TYDZIEŃ MATEMATYKI.

Celem organizacji Tygodnia Matematyki jest popularyzacja tego przedmiotu wśród uczniów naszego liceum. Chcieliśmy pokazać, że matematyka to nie „ciężka teoria”, wzory i rachunki wykraczające poza możliwości przeciętnego ucznia, lecz przede wszystkim przyjemność odkrywania świata i praw nim rządzących. To precyzja, ale też finezja. To logiczne myślenie, ale też inspiracja dla artystów. To poważne obliczenia, ale też dowcipne i zabawne sytuacje. Przedstawione sylwetki wybitnych matematyków pokazują, że byli oni tak naprawdę zwykłymi ludźmi, którym po prostu chciało się intensywnie myśleć (za to nie zawsze chciało się ciężko pracować). Chcieliśmy w końcu uzmysłowić, że matematyka w dzisiejszym świecie nie kończy się na egzaminie maturalnym. Czy ktoś chce, czy nie, będzie musiał się z nią spotkać w trakcie dalszej nauki. Nie da się dziś studiować na politechnice bez znajomości matematyki w zakresie rozszerzonym. Nawet dobry uczeń nie da sobie rady na kierunkach przyrodniczych, ekonomicznych, a nawet medycznych i prawniczych, jeśli nie rozwija swego umysłu poprzez pogłębianie swojej wiedzy matematycznej tu i teraz – w liceum.

Uczniowie udowodnili swoje umiejętności biorąc udział w konkursach matematycznych zorganizowanych w naszej szkole.

Zwycięzcy konkursów:

 

Konkurs „Matematyka po angielsku” – Dawid Ostrowski kl. I A

Konkurs „Rachmistrz II LO” – Arkadiusz Górski kl. III A

Drużynowy Konkurs Sudoku:

I miejsce kl. II C: Iwona Janko, Julia Subda, Julia Ogrodowczyk    

II miejsce kl. III C: Gabriela Puziewska, Kornelia Choroszko, Mateusz Suchta

III miejsce kl. II E: Maja Szabłowska, Monika Wojciechowska, Magdalena Pikciun

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a także przypominamy " Nie tylko Wedel daje radość, matematyka także"

autor: Mariola Plaugo